"A fost un meci complicat", recunoaște Ancelotti după victoria dificilă cu Union Berlin

Real Madrid - Union Berlin 1-0
Real Madrid - Union Berlin 1-0AFP
Antrenorul echipei de fotbal Real Madrid, Carlo Ancelotti, s-a declarat mulțumit de nivelul arătat de echipa sa în partida cu formația germană Union Berlin (1-0) din Liga Campionilor, în ciuda faptului că spaniolii au obținut victoria în minutele adiționale, grație unui gol marcat de englezul Jude Bellingham, recrutat în această vară.

"A fost un meci complicat, cu un blocaj foarte jos al celor de la Union Berlin, care nu ne-au lăsat spațiu de joc între linii. Ne așteptam la un astfel de meci, iar ideea a fost să avem răbdare și am avut. Sunt meciuri de genul acesta, care pot fi meciuri capcană. Îmi amintesc de meciul cu Sheriff, pe care l-am pierdut acasă (în sezon 2021-2022, în care Real Madrid a cucerit trofeul).

A fost o partidă asemănătoare cu cea de astăzi, împotriva unui rival care s-a apărat foarte jos... Am fi putut marca mai devreme, dar și faptul că am înscris în ultimul minut este foarte important. Ăsta este spiritul acestui tricou. Dacă s-ar fi încheiat la egalitate, aș fi spus același lucru, pentru că echipa și-a arătat fața până în ultimul minut", a declarat Ancelotti la finalul jocului de pe stadionul Santiago Bernabeu.

Referindu-se la evoluția lui Jude Bellingham, noul star al Realului, care i-a costat pe madrileni peste 100 de milioane de euro, tehnicianul italian a spus: "Bellingham are calități foarte importante. Dar și noroc, pentru că acest gol este asemănător cu cel din meciul cu Getafe (în care englezul a adus victoria tot în prelungiri - n.red.). Aproape întotdeauna vine din linia a doua și este mai pregătit decât ceilalți. Are o calitate extraordinară și profită de ea".