UCL: Kane înscrie din nou și Bayern se impune pe terenul Galatei / Inter învinge Salzburg

Bayern a câștigat cu 3-1 în deplasarea de la Galatasaray
Bayern a câștigat cu 3-1 în deplasarea de la GalatasarayAFP
Flashscore vă prezintă rezultatele partidelor care au început de la ora 19:45 în grupele UEFA Champions League.

Galatasaray - Bayern Munchen 1-3

3 din 3 pentru bavarezii lui Thomas Tuchel, care conduc detașat în Grupa A, cu 9 puncte, la distanță de 5 puncte de Galatasaray, adversarul de marți seară.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

Deși turcii au început bine partida de pe Rams Park, având o posesie bună a balonului și amenințând în câteva rânduri poarta lui Ulreich, Bayern a deschis scorul în urma unui contraatac orchestrat perfect bavarezi, încheiat cu gol semnat de Kingsley Coman.

După o jumătate de oră de joc, Galata a reușit golul egalizator, prin Icardi, care a punctat spectaculos, lobându-l pe Ulreich dintr-o lovitură de la 11 metri pe care tot atacantul argentinian a obținut-o.

În partea secundă, Bayern a prins avânt cu 20 de minute înainte de final. Deși nu a fost prea activ în joc, primind puține mingi în ultima treime, Harry Kane a înscris din pasa lui Musiala (min 73), cel din urmă semnând golul de 3-1 șase minute mai târziu.

Inter - Salzburg 2-1

Nerazzurrii înregistrează cea de-a doua victorie consecutivă în Grupa D, după un meci deloc ușor cu austriecii de la Salzburg.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

Alexis Sanchez a înscris primul său gol din acest sezon pentru Inter, după ce atacantul din Chile a profitat de o deviere în careul adversarilor și l-a învins pe Schlager.

Deși au intrat la pauză în avantaj, elevii lui Simone Inzaghi s-au văzut egalați de Oscar Gloukh, israelianul care i-a ”terorizat” și pe tricolori în duelul de pe Arena Națională. Atacantul a înscris după o fază frumoasă de atac construită de oaspeți.

Diferența a fost făcută de o lovitură de la 11 metri dictată de centralul Letexier, care a avut nevoie de confirmare din camera VAR, în urma unui contact în careu între Frattesi și Lucas Gourna-Douath. Calhanoglu a punctat din penalty și a adus cele trei puncte Interului, care a avut pe final un gol anulat semnat de Lautaro Martinez, atacantul argentinian fiind ulterior semnalizat în poziție de offside.