Hat-trick în 29 de minute în Champions League. Jucătorul a marcat de trei ori împotriva fostei echipe

Benfica - Inter 3-3
Benfica - Inter 3-3Profimedia
Benfica a reușit un rezultat de egalitate cu Inter Milano, scor 3-3, în Champions League.

Joao Mario a deschis scorul pentru portughezi în minutul 5 al întâlnirii, contorizând astfel și prima sa reușită în Europa din acest sezon.

În scurt timp, Benfica a făcut 2-0, marcator fiind același Joao Mario. Fotbalistul portughez a realizat hat-trick-ul în minutul 34, finalizând o centrare precisă din partea lui Tangstedt.

Această performanță este cu atât mai notabilă, având în vedere că el a fost jucătorul echipei Inter în perioada august 2016 - iulie 2021, când a revenit la Benfica în calitate de jucător liber de contract, după ce italienii au plătit 44.7 milioane de euro pentru serviciile sale.

În timpul perioadei în care a fost jucătorul lui Inter, Joao Mario a fost împrumutat la West Ham, Lokomotiv Moscova și a petrecut o perioadă la Sporting. În intervalul 2016 - 2019, cât a evoluat pentru Inter, a reușit să înscrie doar 4 goluri în 69 de meciuri.