Antrenorul lui Porto, Sergio Conceicao, susține că Mikel Arteta i-a insultat familia

Arsenal și-a asigurat calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor pentru prima dată din 2010 încoaceReuters
Antrenorul echipei Porto, Sergio Conceicao (49 de ani), a declarat că Mikel Arteta (41 de ani), antrenorul lui Arsenal, i-a insultat familia în timpul victoriei obținute marți de clubul londonez la loviturile de departajare în fața portughezilor în optimile de finală ale Ligii Campionilor.

Arsenal s-a impus cu 4-2 la penaltiuri, după o remiză 1-1 la general, asigurându-și locul în sferturile de finală ale Ligii Campionilor pentru prima dată din 2010.

Tensiunile au fost mari pe Emirates, iar managerii au fost văzuți purtând o conversație aprinsă la finalul meciului.

"În timpul meciului, el (Arteta) s-a întors spre bancă și, în spaniolă, mi-a insultat familia", a declarat Conceicao reporterilor.

"La final, l-am chemat pentru a-i atrage atenția lui Arteta, pentru că persoana pe care a insultat-o nu mai este printre noi".

Întrebat despre incident la conferința de presă de după meci, Arteta a spus: "Fără comentarii".