O nebunie de meci! Sorloth marchează patru goluri în poarta lui Real Madrid

Alexander Sorloth salută publicul după cel de-al patrulea gol al său din această searăAFP
Cele patru goluri marcate de Alexander Sorloth, cu care Villarreal a revenit de la 4-1 și a remizat 4-4 cu Real Madrid pe Estadio de la Ceramica, nu au fost suficiente pentru a menține în viață speranțele echipei sale de calificare în Europa. Los Blancos, între timp, sunt acum neînvinși în 31 de meciuri în LaLiga, eclipsând precedentul record din 1988-89.

Cu 14 puncte avans în fruntea LaLiga, Carlo Ancelotti a făcut 10 schimbări în echipa care a învins-o pe Alaves cu 5-0 data trecută. A înfruntat o formație Villarreal care avea patru victorii în ultimele cinci, ceea ce îi dădea o șansă de a se strecura în Europa, aflându-se la patru puncte de Real Betis cu două meciuri rămase de disputat.

Echipa gazdă a început bine, dar a fost surprinsă pe contraatac în primul sfert de oră. După trei goluri în ultimele sale patru apariții, Arda Guler, în vârstă de 19 ani, a primit o pasă de la Brahim Diaz pe care a transformat-o în gol.

Chiar și cu o echipă secundă, calitatea lui Real Madrid a fost vizibilă pentru toată lumea. Nu a durat mult până când și-au dublat avantajul, de data aceasta prin veteranul Joselu, care continuă să îmbătrânească ca un vin bun. El și-a dus numărul de goluri în campionat la două cifre, marcând cu capul după o centrare perfectă a lui Lucas Vazquez de pe dreapta.

În momentul în care se părea că echipa oaspete era pe punctul de a se dezlănțui, o lipsă de concentrare a lui Dani Ceballos a permis lui Villarreal să atace periculos. Mingea a fost centrată de Yerson Mosquera, iar Sorloth a redus din diferență.

Vazquez a făcut apoi 3-1, înainte ca Guler să își asigure dubla cu o altă finalizare clinică.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiOpta by StatsPerform

Apărarea madrilenilor a fost cu 15 goluri mai bună decât orice altă echipă din campionat în acest sezon, dar se pare că lipsa de coeziune din partea unui nou look al celor patru din spate și-a pus amprenta, încasând în mod uimitor trei goluri în 15 minute după pauză pentru a-și pierde avantajul. Într-un duel pentru titlul de golgheter cu Jude Bellingham, Sorloth l-a depășit pe englez, preluând primul loc în acest clasament cu ”poker”-ul reușit până la final.

Acum, norvegianul pare aproape sigur că va deveni primul jucător de la Villarreal care va primi premiul după Diego Forlan, în urmă cu 19 ani.

Ancelloti a făcut schimbări pe final, în timp ce echipa locală a continuat să preseze pentru o victorie atât de necesară, dar care în cele din urmă nu a mai venit, ambele echipe mulțumindu-se cu un punct, în timp ce Madridul este acum fără victorie în șapte dueluri la Villarreal.

Flashscore Jucătorul meciului: Alexander Sorloth (Villarreal)

Consultați toate statisticile meciului cu Flashscore.