UCL: David Raya, eroul lui Arsenal la loviturile de departajare / Barcelona trece de Napoli

Rezultatele serii în UEFA Champions League
Rezultatele serii în UEFA Champions LeagueProfimedia
Flashscore vă prezintă rezultatele înregistrate marți seară (12 martie) în manșa decisivă din optimile de finală UEFA Champions League.

Arsenal - FC Porto 1-0 (4-2 după lovituri de departajare. Rezultat tur: 0-1)

Deschiderea de scor de pe Emirates Stadium a venit în minutul 41, în urma unei combinații excelente între Odegaard și Trossard. Cel din urmă a înscris pentru 1-0, tunarii reușind să egaleze astfel situația la general.

În prima parte a jocului, brazilianul Evanilson a fost cel mai periculos om din lotul lui Porto.

Portughezii au rezistat eroic în repriza secundă pe Emirates și au reușit să trimită partida în extra time.

Cu veteranul Pepe (41 de ani) integralist în cele 120 de minute, duelul a ajuns până la loviturile de departajare.

David Raya a fost eroul tunarilor la penalty-uri, goalkeeperul spaniol reușind să salveze în fața lui Wendell și Galeno, marcatorul Dragonilor din meciul tur. Pentru trupa lui Arteta au înscris din 11 metri toți cei 4 executanți: Odegaard, Havertz, Saka și Rice.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform
Echipele de startFlashscore

Barcelona - Napoli 3-1 (rezultat tur: 1-1)

Startul energic arătat de catalani avea să dea roade în scurt timp pentru trupa lui Xavi. În minutele 15 și 17, Fermin Lopez și Joao Cancelo au înscris în poarta lui Meret.

Brazilianul Raphinha a pasat decisiv la ambele goluri.

Energia bună de pe teren a continuat, fiind rândul italienilor să vină cu o replică. În minutul 30, o apariție surprinzătoare a lui Amir Rrahmani în ultima treime a dus la un gol înscris de formația oaspete. Fundașul kosovar l-a învins pe Ter Stegen cu o execuție de mare atacant.

În partea secundă, Osimhen le-a dat ceva emoții catalanilor. Cu toate astea, Barcelona a avut un gol anulat în minutul 68, Yamal trimițând balonul în plasă după o respingere din corner, însă reușita a fost anulată de VAR pentru o poziție de offside.

Lewandowski, care a înscris și în meciul tur, a redus din emoțiile catalanilor după ce a marcat în minutul 83, după o combinație frumoasă cu Sergi Roberto în fața porții.