Arteta: ”Lipsa de experiență în Liga Campionilor a costat-o pe Arsenal”

Arsenal a pierdut pe Dragao după ce a primit gol în minutul 90+4
Arsenal a pierdut pe Dragao după ce a primit gol în minutul 90+4AFP
Lipsa de experiență în cea mai importantă competiție de cluburi din Europa a fost un factor care a făcut ca Arsenal să primească un gol pe final de meci în Liga Campionilor, miercuri, la Porto, dar managerul Mikel Arteta a declarat că echipa din nordul Londrei va învăța din înfrângerea cu 1-0.

Arsenal nu a reușit să trimită niciun șut pe poartă pe întreaga durată a partidei, deși a avut majoritatea posesiei în prima manșă a meciului din optimile de finală, iar golul lui Galeno din minutul 94 i-a condamnat la înfrângere.

”Am dominat cu adevărat jocul, dar ne-a lipsit scopul”

Meciul de miercuri de pe Estadio Do Dragao a fost primul meci eliminatoriu al lui Arsenal în Liga Campionilor sub comanda lui Arteta și a venit la șase sezoane după ce a participat ultima dată în competiția de top a Europei în 2016-17.

"Am dominat cu adevărat jocul, dar ne-a lipsit scopul, mai ales în prima repriză, de a avea mult mai multă agresivitate, de a sparge liniile, de a juca în față, de a genera mult mai multă amenințare în linia lor defensivă", a declarat Arteta reporterilor.

"În a doua repriză au fost lucruri mult mai bune și am generat multe situații fără să fructificăm prea multe din ele, dar vom învăța din asta".

Când a fost întrebat dacă lipsa de experiență a lui Arsenal în Liga Campionilor ar fi putut fi un factor care a contribuit la primirea golului din final, Arteta a spus: "Este vorba doar de ultima minge.

"Dacă în 94 de minute nu aveam acea naivitate, cred că este puțin crud să judecăm așa, dar este adevărat că a avut un mare impact asupra rezultatului.

"Sunt multe alte lucruri pe care le-au făcut pentru prima dată aici, a fost foarte bine."

Arsenal va primi sâmbătă vizita lui Newcastle United în Premier League. Ei se confruntă cu Porto în a doua etapă pe 12 martie pe Emirates.