Suporterii germani aruncă monede de ciocolată în teren și boicotează primele 12 minute ale partidelor. Motivul protestelor

Monede de ciocolată
Monede de ciocolatăReuters
Liga Germană de Fotbal își propune să obțină până la un miliard de euro prin vânzarea unei participații la drepturile mediatice anul viitor, dar a primit o reacție nedorită vineri, când fanii nemulțumiți au aruncat cu monede de ciocolată pe teren pentru a forța o întrerupere a unui meci din Bundesliga.

Cluburile de fotbal din prima și a doua ligă din Germania au votat în această săptămână pentru a permite unui investitor să preia o participație în firma de drepturi media, în condițiile în care ligile din Europa iau din ce în ce mai mult în considerare acordurile de difuzare ca o modalitate de a crește veniturile și de a-și spori acoperirea globală.

DFL, federația germană de fotbal, a declarat că își propune să încheie un acord cu o valoare cuprinsă între 900 de milioane și 1 miliard de euro până la sfârșitul lunii martie, înainte de a acorda drepturile media pentru piața germană pentru perioada 2025-2029.

12 minute de tăcere

Grupurile de suporteri din întreaga Germanie au anunțat că intenționează să protesteze față de decizia DFL de a vinde către investitori externi, inclusiv un protest tăcut de 12 minute după startul meciurilor din acest weekend.

Fanii au afișat bannere la meciul de vineri din Bundesliga dintre Borussia Moenchengladbach și Werder Bremen(2-2), exprimându-și dezaprobarea.

Fanii lui Gladbach au aruncat, de asemenea, monede de ciocolată învelite în folie de aur pe teren după încheierea protestului tăcut.

În timp ce Werder conducea cu 1-0, meciul a fost întrerupt timp de cinci minute în prima repriză, pentru ca personalul stadionului, ajutat de oficiali, să elibereze terenul.

După reluarea meciului de vineri, Rocco Reitz a marcat de două ori pentru a aduce gazdele de la Gladbach în avantaj, înainte ca Marvin Ducksch să aducă Werder la egalitate în minutul 76.

Gladbach ocupă locul nouă în clasament, cu 17 puncte din 15 meciuri, la două puncte în fața lui Werder, locul 12.