Scor fluviu pe Allianz Arena. Bayern o distruge pe modesta Mainz, iar Kane bifează un nou hattrick

Scor fluviu pe Allianz Arena
Scor fluviu pe Allianz ArenaProfimedia
Bayern Munchen a făcut măcar pentru o zi uitate nereușitele din acest sezon, reușind să câștige la scor duelul cu Mainz din Bundesliga, scor 8-1.

Bayern Munchen - Mainz 8-1

Managerul lui Bayern, Thomas Tuchel, a declarat înaintea partidei cu Mainz că încă ”nu au renunțat la titlu în Bundesliga” și chiar dacă acest obiectiv va fi dificil de îndeplinit, bavarezii au reușit să își ia o mică revanșă în fața propriilor fani.

În prim plan a fost din nou super-golgheterul Harry Kane, care a bifat un nou hattrick, al patrulea din acest sezon, englezul fiind primul jucător din istoria Bundesligii care reușește acest lucru în anul său de debut. Mai întâi a deschis scorul în minutul 13, apoi a stabilit scorul pauzei în minutele de prelungire ale primei reprize (3-1).

Al treilea gol a fost penultimul al partidei (min 70), Bayern distrugându-și adversarii aflați pe penultimul loc în Bundesliga, Goretzka (dublă), Muller, Musiala și Gnabry trecându-și și ei numele pe lista marcatorilor.

O victorie care o apropie temporar pe Bayern de primul loc, bavarezii având acum 57 de puncte, cu șapte mai puțin decât liderul Bayer Leverkusen, care va juca duminică cu Wolfsburg