Protestele fanilor provoacă din nou tensiuni în Bundesliga. Două partide au fost întrerupte

Mingi de tenis pe stadion, la Alte Försterei.
Mingi de tenis pe stadion, la Alte Försterei.Profimedia
Protestele fanilor față de acordul investitorilor din Liga Germană de Fotbal (DFL) au dus din nou la întreruperi în Bundesliga.

"Ne distrugeți sportul"

În meciul dintre Union Berlin și VfL Wolfsburg, mingi de tenis au zburat pe teren când scorul era 0-0.

Arbitrul Matthias Jöllenbeck a fluierat pentru a relua meciul după unsprezece minute, dar a fost nevoit să oprească din nou jocul după câteva secunde din cauza altor obiecte aterizate pe teren. Ambele echipe au fost trimise la vestiare. Meciul a fost reluat după o întrerupere care a durat aproximativ o jumătate de oră. Fanii au scandat: "Ne distrugeți sportul".

Un banner în Berlin-Köpenick.
Un banner în Berlin-Köpenick.AFP

La cinci minute de la reluare, meciul a trebuit să fie întrerupt din nou, de data aceasta din cauza unor mingi de tenis care au zburat din sectorul fanilor lui Wolfsburg. "Suntem atât de aproape de a nu mai putea continua meciul. Este ultima încercare a arbitrului de a reporni acest meci", a declarat crainicul Christian Arbeit la microfonul stadionului, înainte ca jocul să fie reluat.

O întrerupere de 13 minute a avut loc și la Mönchengladbach, în timpul meciului dintre Borussia și Darmstadt 98. Fanii au afișat bannere prin care cereau ca Gladbach să spună nu la afacerea planificată cu investitorul. La celelalte meciuri nu au existat întreruperi sau au fost doar de scurtă durată.

Nici pe departe un incident izolat

Protestele față de investitorii DFL au provocat o lungă întrerupere și la meciul de vineri din Bundesliga dintre Borussia Dortmund și SC Freiburg (3:0).

Între timp, a avut loc un scandal la meciul din a doua divizie dintre Hannover 96 și Hamburger SV (3:4). Martin Kind, donator al lui 96, este suspectat că a votat în favoarea unui investitor, împotriva instrucțiunilor clubului.

Fanii lui Hanovra aduseseră la Volksparkstadion din Hamburg un banner pe care se putea vedea asemănarea lui Kind - în centrul unei cruci. Deasupra acestuia, pe un banner se putea citi că fanii furioși cereau ca meciul să fie abandonat.

Conform unui plan în trei etape introdus de UEFA în 2011, meciurile trebuie anulate în cazuri extreme, dacă există o amenințare directă la adresa siguranței unei persoane.

Inițial, această măsură viza rasismul galopant de pe stadioanele din Europa. În consecință, bannerul suporterilor lui Hanovra nu a reprezentat probabil o amenințare directă, chiar dacă suporterii ar fi vrut să provoace o anulare a partidei.

Bannerele prezentate de fanii lui Hanovra vineri seara.