Fullkrug și Malen ”on fire”, iar Dortmund trece ușor de Freiburg, pe fondul protestelor fanilor

Donyell Malen a marcat de două ori în victoria echipei sale
Donyell Malen a marcat de două ori în victoria echipei saleAFP
Borussia Dortmund a obținut o victorie confortabilă cu 3-0 în fața celor de la SC Freiburg, care au ajuns la a treia înfrângere consecutivă în Bundesliga pentru prima dată din noiembrie 2021 - un meci în care a avut loc un protest cu mingi de tenis împotriva investițiilor private în primele două divizii germane.

Este puțin spus că Freiburg nu s-a bucurat de recentele sale deplasări pe Westfalenstadion, având în vedere că oaspeții au pierdut 14 și au remizat doar într-una dintre precedentele 15 vizite pe acest stadion.

Echipa lui Christian Streich a simțit probabil același sentiment de scufundare atunci când Donyell Malen a deschis scorul pentru BVB la capătul unei minunate acțiuni.

Marcel Sabitzer l-a lansat pe Niclas Fullkrug, care la rândul său l-a servit pe olandez pentru a înscrie cu o lovitură imparabilă cu piciorul drept.

Meciul a fost întrerupt după ce mingi de tenis au căzut în cascadă din tribune, împreună cu monede de aur false, după ce cluburile din primele două divizii din Bundesliga au votat pentru a vinde o participație minoritară în afacerea drepturilor media ale ligii.

Jocul a fost reluat după 12 minute de întrerupere a primei reprize, iar Malen a recuperat timpul pierdut adăugând al doilea gol după o altă pasă decisivă a lui Fullkrug, înainte de pauză.

Fullkrug a făcut 3-0 înspre finalul partidei, când a anticipat cu măiestrie centrarea excelentă a lui Maatsen pentru a încheia o seară excelentă pentru oamenii lui Terzic.

Flashscore Omul meciului: Donyell Malen (Borussia Dortmund)