Lucrurile se complică pentru Bayern! Festival de eurogoluri, însă un nou pas greșit în deplasare

În runda cu numărul 24 din Bundesliga, Freiburg și Bayern au încheiat la egalitate, scor 2-2AFP
În runda cu numărul 24 din Bundesliga, Freiburg și Bayern au încheiat la egalitate, scor 2-2.

Freiburg - Bayern Munchen 2-2

Bayern ajunge la cea de-a treia partidă consecutivă în deplasare în campionat în care nu obține succesul, după ce anterior a pierdut pe terenul lui Bochum, dar și acasă la liderul Bayer Leverkusen, trupa lui Xabi Alonso având un avans de 7 puncte în fața rivalilor bavarezi, urmând să dispute inclusiv etapa cu numărul 24. Un eventual succes al celor de la Leverkusen i-ar duce la un avantaj de 10 lungimi, în cazul în care echipa obține victoria pe terenul lui Koln.

Pe Europa-Park Stadion, fundașul Christian Gunter a dus-o în avantaj pe Freiburg încă din minutul 12, emoțiile începând deja să apară pentru trupa lui Tuchel.

Cu 10 minute înainte de pauză, Tel a salvat-o pe Bayern după ce a înscris un gol superb, care a reaprins totodată speranțele bavarezilor în ceea ce privește obținerea celor trei puncte.

În actul secund, momentele-cheie s-au contorizat în ultimul sfert de oră de joc. Bayern a intrat pentru prima dată în avantaj în minutul 75, când Musiala a pătruns în careu și a înscris la colțul lung după o acțiune splendidă pe cont propriu.

Blestemul din deplasare a continuat însă pentru elevii lui Tuchel, întrucât Lucas Holer l-a învins pe Neuer cu un voleu spectaculos din interiorul careului în minutul 87.

Freiburg rămâne la mijlocul clasamentului (locul 9), cu 30 de puncte.