Leverkusen, de neoprit. Echipa lui Xabi Alonso se distanțează la 10 puncte de rivala Bayern

FC Koln - Bayer Leverkusen 0-2
FC Koln - Bayer Leverkusen 0-2Profimedia
Bayer Leverkusen și-a mărit avantajul în fruntea Bundesligii la 10 puncte, după ce a reușit să treacă cu 2-0 de Koln, continuând remarcabila serie de invincibilitate și alimentând și a făcut încă un pas important către un titlu istoric.

Liderul campionatului, Bayer Leverkusen, și-a mărit avansul în Bundesliga în etapa a 24-a. La începutul meciului, Jan Thielmann a primit un cartonaș roșu justificat după ce l-a lovit dur pe Granit Xhaka cu piciorul în tendonul lui Achile, iar Koln a rămas în zece oameni.

Leverkusen a reușit să deschidă scorul prin Frimpong în minutul 38 al partidei, iar Grimaldo a majorat avantajul în repriza a doua, reușind să înscrie în minutul 73.

În urma acestei victorii, Leverkusen și-a mărit avantajul în fruntea campionatului, având acum 64 de puncte.

Cu 10 etape înainte de finalul sezonului, Leverkusen este mare favorită la câştigarea titlului de campioană a Germaniei, primul din istoria sa.

"Farmaciştii" sunt neînvinşi în 34 de meciuri consecutive, în toate competițiile, un record pentru fotbalul german.