Harry Kane, după victoria cu 4-0 a lui Bayern: "Am avut fluturi în stomac"

FC Bayern - Werder Bremen 4-0
FC Bayern - Werder Bremen 4-0AFP
FC Bayern a început cu o victorie categorie, 4-0, sezonul 2023/24 din Bundesliga, pe terenul celor de la Werder Bremen. Harry Kane a reușit să înscrie și a oferit o pasă de gol la debut.

Căpitanul Angliei, Kane, care s-a alăturat săptămâna trecută pentru suma record de 100 de milioane de euro (108,68 milioane de dolari) echipei Bayern, a marcat al doilea gol în minutul 74, după ce l-a servit pe Leroy Sane pentru deschiderea scorului în minutul patru.

"A fost o seară nebună!"

"A fost o seară bună", a declarat Kane. "A fost un meci greu, dar am început bine, cu gol de la începutul partidei. A fost mai dificil în a doua repriză, dar reușit să înscriem al doilea gol, iar băieții de pe bancă au făcut restul.

Am fost un pic emoționat. Chiar dacă nu a fost primul meu meci pentru Bayern, am avut emoții înainte de meci. Am avut fluturi în stomac", a spus Kane.

"Foarte, foarte inteligent", afirmă Tuchel după debutul impresionant al lui Kane la Bayern

Managerul lui Bayern Munchen, Thomas Tuchel, l-a lăudat pe atacantul englez Harry Kane, după ce debutul său impresionant.

"A avut o influență constantă", a spus fostul manager al lui Chelsea, "este pur și simplu foarte, foarte inteligent. Știe ce face și este incredibil de precis".

"De asemenea, la antrenament, stilul și modul în care face lucrurile pe teren, câtă dorință are, câtă plăcere arată și calitatea pe care o are, este absolut impresionant."

"El face ca fiecare jucător din jurul lui să fie mai bun datorită conștientizării sale. A fost un debut foarte, foarte bun".

Echipa antrenorului Ole Werner a fost net inferioară lui FC Bayern din toate punctele de vedere și și-a continuat seria de groază împotriva echipei antrenorului Thomas Tuchel. A fost a 15-a înfrângere consecutivă pe teren propriu în fața celor de la Munchen, pe Weserstadion, în fața a 42.100 de spectatori. Ultima victorie a celor de la Werder într-o partidă directă datează de aproape 15 ani.