Bayern, de nerecunoscut! Înfrângere la Mainz și poate pierde șefia în Bundesliga

Mainz face instrucție cu Bayern Munchen
Mainz face instrucție cu Bayern MunchenAFP
A fost o după amiază nebună în Germania! Mainz a reușit să treacă de Bayern Munchen, scor 3-1, iar în restul meciurilor a "plouat" cu goluri. În cele 4 meciuri disputate în această după amiază în Bundesliga s-au înregistrat nu mai puțin de 20 goluri!

Mainz - Bayern Munchen 3-1

O prestație strălucitoare în a doua repriză a celor de la FSV Mainz 05 i-a ajutat să răstoarne categoric un deficit la pauză și să învingă liderul campionatului, FC Bayern Munchen, cu 3-1 pe Mewa Arena, al zecelea meci fără înfrângere pentru echipa lui Bo Svensson.

Eliminarea din Liga Campionilor UEFA de la mijlocul săptămânii trecute în fața lui Manchester City va face ca parcursul lui Bayern în Bundesliga să fie cu atât mai important, bavarezii părăsind între timp două dintre cele trei competiții pentru care se lupta atunci când Thomas Tuchel a fost numit manager.

Știind că nu-și pot permite un pas greșit împotriva lui Mainz, campioana en-titre a trecut direct la atac, iar Sadio Mané a marcat cu un șut spectaculos, dar golul a fost ulterior anulat pentru un offside la limită.

Joshua Kimmich a continuat să conducă mijlocul terenului pentru Bayern și, în ciuda faptului că s-a confruntat cu o oarecare amenințare din partea atacului lui Mainz, oaspeții au reușit să deschidă scorul în mod meritat.

Centrarea lui João Cancelo la bara a doua a ajuns în apropierea lui Mané, care a reușit să înscrie cu capul din apropiere.

Mainz a avut, însă, un sfert de oră magic între minutele 65-80, când a reușit să puncteze de trei ori (Ajorque -65, Barreiro -73 și Martin -79) pentru a înregistra a treia victorie consecutivă în campionat pe teren propriu împotriva celui mai titrat club din Germania.

Bayern rămâne cu 59 de puncte și ar putea pierde primul loc în Bundesliga dacă Borussia Dortmund (57p) va câștiga partida cu Eintracht Frankfurt de pe teren propriu.

Statistică Mainz - Bayern Munchen
Statistică Mainz - Bayern MunchenOpta by Stats Perform

Bochum - Wolfsburg 1-5

Wolfsburg s-a menținut în cursa pentru calificarea în Europa, obținând prima victorie pe Vonovia Ruhrstadion din 2006 încoace, în timp ce, Bochum și-a prelungit seria de patru meciuri fără victorie.

Statistică Bochum - Wolfsburg
Statistică Bochum - WolfsburgOpta by Stats Perform

Hertha Berlin - Werder Bremen, 2-4

Werder Bremen s-a bucurat de un nou succes în fața lui Hertha Berlin, obținând o victorie cu 4-2 în capitala Germaniei, marcând al 23-lea succes împotriva lui Hertha de la începutul secolului trecut - cel mai mare număr de victorii împotriva unui singur adversar în acest timp.

Statistică Hertha - Werder Bremen
Statistică Hertha - Werder BremenOpta by Stats Perform

Hoffenheim - FC Koln, 1-3

FC Köln a pus capăt unei serii de 13 meciuri fără victorie în H2H în Bundesliga împotriva lui TSG 1899 Hoffenheim, obținând o victorie cu 3-1 pe PreZero Arena și asigurându-și practic siguranța în prima ligă.