Analiză Bundesliga: Statistici și probabilitate victorie etapa 25

Dortmund continuă lupta pentru titlu
AFP
Etapa a 25-a din Bundesliga, ultima înaintea pauzei pentru meciurile naționalelor, aduce dueluri interesante pentru primele locuri ale clasamentului, dar și în lupta pentru evitarea retrogradării.

Augsburg - Schalke, sâmbătă 16:30

Augsburg are un avans de șapte puncte deasupra ultimelor trei clasate, după ce au schimbat victoriile de acasă cu înfrângerile din deplasare în fiecare rundă care a trecut de la reluare (V4, Î5).

Vizitatorii se bucură la rândul lor de un moment bun, în ciuda locului 17 pe care îl ocupă, cu o serie de șapte meciuri fără înfrângere în campionat (V2, E5) reprezentând cea mai lungă din 2017. Schalke este la doar o singură victorie de a scăpa de zona de retrogradare pentru prima dată din runda a opta, ceea ce este o dovadă a perseverență.

Rezultate meciuri directe
Flashscore

Schalke rămâne una dintre cele doar două echipe din Bundesliga, alături de rivalii de la Dortmund, care au rămas neînvinse de la jumătatea sezonului, ceea ce include trei meciuri consecutive fără gol primit în deplasare.

Probabilitate victorie
Opta by Stats Perform/AFP

Statistică interesantă: În meciurile de campionat disputate pe teren propriu, Augsburg a avut o medie de doar 0,67 goluri pe prima repriză, față de 1,67 pe meci după pauză.

Bochum - RB Leipzig, sâmbătă 16:30

Bochum a pierdut toate cele opt meciuri directe între cele două echipe. Dacă este vreo consolare, trei dintre aceste înfrângeri care au venit acasă au fost toate decise la un singur gol.

Flashscore

Leipzig are acum ca obiectiv recuperarea locului în UCL pentru sezonul viitor. Competiția pentru locurile care asigură calificare este acerbă, trei echipe (locurile 3-5) având 45 de puncte.

Statistică interesantă: Nici unul dintre cele 17 meciuri de Bundesliga ale lui Thomas Letsch la conducerea lui Bochum nu s-a încheiat cu o remiză (V7, Î10).

Hoffenheim - Hertha Berlin, sâmbătă 16:30

Pellegrino Matarazzo a fost deja demis o dată în acest sezon, iar rapoartele din Germania sugerează că antrenorul lui Hoffenheim ar putea fi concediat pentru a doua oară, dacă noua sa echipă nu reușește să pună capăt rapid seriei de înfrângeri.

Hoffenheim are cel mai prost record de acasă din campionat, înregistrând doar trei victorii în tot sezonul (E2, Î7), primind cel puțin două goluri în șapte din ultimele opt meciuri pe Rhein-Neckar Arena.

Rezultate directe
Flashscore

Hertha Berlin este echipa cu cele mai puține puncte câștigate în deplasare. În acest sezon, Hertha a câștigat doar patru puncte în 11 partide disputate pe teren străin (V1, E1, Î9).

Opta by Stats Perform/Profimedia

Statistică fierbinte: Totalul de două goluri marcate de Hertha în prima repriză în deplasare este cel mai mic din Bundesliga.

Stuttgart - Wolfsburg, sâmbătă 16:30

În ciuda faptului că se află în zona de retrogradare, datorită unei serii de trei meciuri fără victorie (E1, Î2), Stuttgart a remizat 1-1 cu Eintracht Frankfurt. Totuși, Stuttgart trebuie să revină rapid la victorii dacă vrea să evite o luptă pentru supraviețuire la finalul sezonului, ceea ce este mai ușor de spus decât de făcut, având în vedere că a acumulat doar patru victorii în toată campania!

Wolfsburg și-a învins gazdele mai des decât orice altă echipă din prima ligă de la începutul sezonului 2009/10, cu cele 14 victorii, inclusiv o victorie cu 3-2 în meciul tur din octombrie. Ei și-ar putea extinde recordul, deoarece de la jumătatea sezonului Wolfsburg a câștigat doar una dintre cele șapte întâlniri de campionat (E3, Î3).

Flashscore

Acest parcurs a făcut ca Wolves să piardă teren în lupta pentru locurile europene și acum se află la cinci puncte de locul șase. Încurajator este însă faptul că singura lor victorie recentă a venit în ultima lor deplasare, o victorie cu 2-0 în fața Kölnului, care le-a păstrat statutul de cea mai bună echipă defensivă din campionat în deplasare, cu doar 12 goluri primite în deplasare în tot sezonul.

Statistică fierbinte: Ambele echipe au marcat în 17 dintre meciurile din Bundesliga ale lui Stuttgart, un record al ligii.

Dortmund - Koln, sâmbătă 19:30

Remiza 2-2 cu Schalke a pus sare pe rana Borussiei Dortmund după eliminarea din Liga Campionilor în fața lui Chelsea, iar Borussia Dortmund se află acum la două puncte de liderul Bundesligii și de rivala acerbă Bayern Munchen. În condițiile în care cursa pentru titlu pare să se desfășoare între cele două, va trebui să încerce să reînvie forma care i-a făcut să înceapă anul 2023 cu zece victorii consecutive pentru a menține presiunea asupra lui Bayern.

Potențialele reveniri ale lui Marco Reus și Karim Adeyemi ar trebui să ajute, iar cum Dortmund a pierdut doar unul dintre ultimele 22 meciuri directe pe teren propriu împotriva lui Köln (V17, E4), aceasta ar putea fi o ocazie ideală pentru ei să revină la victorii.

A trecut mai mult de o lună de când Köln a marcat sau a câștigat ultima dată un meci de campionat (E1, Î3), ceea ce a dus la o cădere în clasament, chiar dacă pentru moment par a fi în siguranță față de ultimele trei locuri. Dar începerea etapei la șapte puncte atât din zona de retrogradare, cât și din prima jumătate înseamnă că destinul sezonului lor este acum în mod clar în propriile mâini.

Statistică interesantă: Dortmund a marcat cel puțin două goluri în prima repriză în cinci din ultimele șase meciuri de campionat pe teren propriu (HT: V4, E2).