FIFA a deschis o procedură disciplinară împotriva Uruguayului

Muslera reproșându-i arbitrului neacordarea penaltiurilor
Muslera reproșându-i arbitrului neacordarea penaltiurilorAFP
FIFA a deschis o procedură disciplinară împotriva jucătorilor uruguayeni Jose Maria Gimenez, Diego Godin, Fernando Muslera și Edinson Cavani, după ce jucătorii s-au confruntat furibund cu arbitrul după înfrângerea suferită vineri la Cupa Mondială în fața Ghanei.

Uruguay a învins Ghana cu 2-0 în ultimul meci din Grupa H, dar jucătorii au fost supărați că arbitrul Daniel Siebert nu le-a acordat mai multe presupuse lovituri de pedeapsă. Uruguay avea nevoie de încă un gol pentru a se califica în optimi în detrimentul Coreei de Sud.

La fluierul final, banca uruguayenilor a protestat vehement împotriva arbitrului care a decis să nu acorde penaltiuri pentru intrările asupra lui Darwin Nunez în prima repriză și a lui Cavani în ultimele minute, atacantul Luis Suarez spunând că FIFA a fost "împotriva Uruguayului".

De asemenea, FIFA a deschis o procedură împotriva Asociației Uruguayene de Fotbal (AUF) pentru posibile încălcări ale regulilor de fair-play.

"Au fost deschise proceduri separate împotriva jucătorilor uruguayeni Gimenez, Cavani, Muslera și Godin", a adăugat FIFA într-un comunicat.

Asociația Uruguayană de Fotbal are la dispoziție 10 zile pentru a răspunde la FIFA, conform declarațiilor vicepreședintelui AUF, Gaston Tealdi.