Ghana - Uruguay 0-2 Sud-americanii câștigă, dar părăsesc turneul

Dubla lui Giorgian de Arrascaeta nu a putut duce Uruguayul în optimi
Dubla lui Giorgian de Arrascaeta nu a putut duce Uruguayul în optimiOpta by Stats Perform/AFP
Uruguay s-a impus cu 2-0 în fața Ghanei în ultimul meci din grupa H, însă a ratat calificarea în optimi după ce Coreea de Sud a câștigat împotriva Portugaliei cu un gol marcat în prelungirile partidei.

Ghana a început partida cu Uruguay din postura de favorită la calificarea în optimile de finală. Africanii aveau 3 puncte în clasament și ocupau locul al doilea în grupa H, contracandidații din Uruguay și Coreea de Sud acumulând un singur punct după primele două partide.

”Stelele negre” urmăreau, însă, și o revanșă în această partidă, după ce la Cupa Mondială din 2010 au ratat calificarea în semifinale în urma unui meci controversat cu naționala sud-americană.

După un debut echilibrat de partidă, africanii au avut șansa de a prelua conducerea pe tabelă în minutul 21 când au beneficiat de o lovitură de la 11m, însă Andre Ayew a executat foarte slab și i-a permis portarului Rochet să respingă.

Din acel moment, naționala Ghanei s-a prăbușit și le-a permis adversarilor să preia controlul partidei.

Giorgian de Arrascaeta a reușit o dublă în doar șase minute ('26, '32) și punea Uruguay în pole-position pentru calificarea în optimi, în celălalt meci al grupei Coreea de Sud și Portugalia fiind la egalitate 1-1.

Ghana a fost incapabilă să dea vreo replică și sud-americanii au preferat să mențină posesia balonului, fără să mai pună în pericol poarta lui Ati-Zigi.

Această atitudine avea să se întoarcă împotriva lor înspre finalul meciului, când de pe celălalt stadion a venit vestea că Coreea de Sud a preluat conducerea în minutele de prelungire și a urcat pe poziția a doua în clasament.

Banca de rezerve a sud-americanilor era în lacrimi, în frunte cu veteranul Luis Suarez, însă pe teren uruguayenii au forțat egalarea în cele opt minute suplimentare arătate de la margine.

Au mai avut doar jumătăți de ocazie, ghanezii apărându-se grupat și încercând să speculeze găurile din defensiva adversă.

Ba chiar, în unele momente au tras nejustificat de timp, poate tot cu gândul la acel sfert de finală din 2010.

Uruguay s-a impus în cele din urmă doar cu 2-0 și a părăsit la braț turneul alături de adversarii lor din această seară, care au irosit șansa de a deveni cea de-a treia echipă africană calificată în optimi.

Clasamentul final al Grupei H
Clasamentul final al Grupei HFlashscore

FINAL

Min 90+9 Final de meci! Ghana și Uruguay părăsesc împreună turneul final

Statistica din Ghana - Uruguay
Statistica din Ghana - UruguayOpta by Stats Perform

Min 90+7 Ce final tensionat! Uruguayenii forțează golul care să le aducă calificarea.

Min 90+5 Apărările nu mai există. Ambele echipe joacă pe contraatac.

Min 90 Vom avea cel puțin 8 minute de prelungiri. În acest moment ambele echipe sunt eliminate după ce Coreea de Sud a câștigat cu 2-1 în fața Portugaliei

Min 86 Aflat pe banca de rezerve după ce a fost înlocuit, Luis Suarez are lacrimi în ochi și și-a pus tricoul pe cap după ce a aflat că Coreea de Sud a marcat din nou în partida cu Portugalia. Sud-americanii sunt în acest moment eliminați.

Min 81 Șut periculos al ghanezilor. Rochet intervine spectaculos la reluarea lui Kudus.

Min 75 Ultimele 15 minute ale partidei. Ghanezii nu par capabili să întoarcă rezultatul. Abia dacă au reușit să se apropie de poarta adversă.

Min 70 Valverde reia din voleu de la aproximativ 20 de metri. Mingea ”mușcă” gazonul în fața portarului ghanez, însă Ati-Zigi a reușit să rețină.

Min 65 Pellistri trece pe lângă 3-0. Șutul său din careu trece puțin pe lângă bara din dreapta portarului.

Min 60 Luis Suarez a fost avertizat pentru proteste.

Min 59 Amartey are o intervenția riscantă asupra lui Nunez în careu. Centralul verifică pe monitor, însă decide că nu se impune acordarea unei lovituri de la 11m.

Min 51 O atmosferă mult prea liniștită în tribune pentru o partidă disputată între o națională din Africa și una din America de Sud. Vor reuși ghanezii să reaprindă speranța în inimile suporterilor?

Min 47 Ocazie pentru Ghana. Șutul lui Samed trece puțin pe lângă poartă.

Min 46 Ghanezii au avut lovitura de începere în cea de-a doua repriză.

PAUZĂ

Cine a dominat în Ghana - Uruguay
Cine a dominat în Ghana - UruguayOpta by Stats Perform

Min 45+8 După opt minute de prelungire fără evenimente notabile, arbitrul central fluieră finalul primei reprize.

Min 45 Arbitrul de rezervă arată 8 minute de prelungiri pentru prima repriză

Min 44 Lovitură liberă periculoasă pentru Uruguay de pe partea dreaptă a atacului. Centrarea ajunge în fața porții, de unde fundații ghanezi resping cu greutate.

Min 34 Betancur nu mai poate continua și este înlocuit de Vecino.

Min 32 GOOOL URUGUAY!!! Dublă Giorgian de Arrascaeta, care reia din prima o pasă lobată a lui Suarez.

Min 26 GOOOL URUGUAY!!! O centrare care ajunge în fața porții africane nu poate fi respinsă de cei doi fundași centrali care luftează. Mingea ajunge la Suarez care trage puternic, însă portarul respinge în lateral. Acolo se află Giorgian de Arrascaeta care împinge mingea în plasă.

Uruguay deschide scorul în confruntarea cu Ghana
Uruguay deschide scorul în confruntarea cu GhanaAFP

Min 23 Ocazie uriașă pentru Uruguay. Darwin Nunez scapă singur spre poartă, lobează portarul, dar mingea este respinsă de pe linia porții de un fundaș advers.

Min 21 APĂRĂ ROCHET!!! Andre Ayew are o execuție foarte slabă și portarul respinge cu ușurință.

Min 19 Darwin Nunez vede cartonașul galben pentru proteste.

Penalty-urile executate de Andre Ayew
Penalty-urile executate de Andre AyewOpta by Stats Perform/AFP

Min 18 PENALTY pt Ghana!!!

Min 15 Ghana are o acțiune ofensivă prelungită. Mingea ajunge la Amartey care șutează de la 16 metri și este respinsă în față de portar care apoi faultează un jucător advers. Tușierul semnalizează un offside, dar faza este analizată de VAR.

Min 5 Primele cinci minute au trecut, după cum spune și clișeul, cu cele două echipe tatonându-se reciproc.

Min 1 Uruguay a avut lovitura de începere

ECHIPELE DE START

La Uruguay este titular veteranul atacant Luis Suarez. În schimb, căpitanul Diego Godin este rezervă în acest meci decisiv.

Suarez, care participă la a patra sa Cupă Mondială, va fi în centrul unui atac în trei, alături de Darwin Nunez și Facundo Pellistri, care este titular pentru a doua oară, într-un meci pe care sud-americanii trebuie să-l câștige pentru a evita prima lor eliminare din faza grupelor din 2002 încoace.

Ghana, care se califică în optimi cu o victorie, a făcut două schimbări în echipa care a învins Coreea de Sud cu 3-2, readucându-i pe Alidu Seidu și Baba Rahman pe posturile de fundași laterali pe care au jucat în meciul de deschidere cu Portugalia, în locul lui Tariq Lamptey și Gideon Mensah.

Ghana: Lawrence Ati-Zigi, Alidu Seidu, Daniel Amartey, Mohammed Salisu, Baba Rahman, Thomas Partey, Salis Abdul Samed, Mohammed Kudus, Andre Ayew, Jordan Ayew, Inaki Williams.

Uruguay: Sergio Rochet, Sebastian Coates, Giorgian de Arrascaeta, Jose Maria Gimenez, Guillermo Varela, Mathias Olivera, Rodrigo Bentancur, Facundo Pellistri, Federico Valverde, Luis Suarez, Darwin Nunez.

Preview

Cu o victorie cu 3-2 în fața Coreei de Sud, Ghana nu numai că a devenit a patra echipă din istorie care înregistrează rezultate consecutive de 3-2 la Cupa Mondială - și prima de la Uruguay în 2010 -, dar a recâștigat și controlul asupra propriului destin în grupă.

Un punct ar fi suficient pentru a obține calificarea în optimile de finală, cu excepția cazului în care Coreea de Sud învinge Portugalia la cel puțin două goluri diferență.

Pe de altă parte, o victorie la scor a Ghanei, coroborată cu un rezultat favorabil în cealaltă confruntare din grupă, ar putea chiar să le permită Stelelor Negre să ocupe prima poziție în grupă pentru prima dată în istorie.

Acest meci vine cu o mică intrigă în plus, deoarece ultima dată când aceste două echipe s-au întâlnit a fost în sferturile de finală ale primei Cupe Mondiale africane, în 2010, când Uruguay a eliminat în mod controversat Ghana.

Luis Suárez a respins cu mâna de pe linia porții în minutele de final ale prelungirilor, iar Ghana a avut șansa de a obține un loc în semifinale. A ratat, însă, penalty-ul și apoi a fost eliminată la loviturile de departajare. O întreaga țară s-a simțit înșelată, iar oamenii lui Otto Addo au acum ocazia de a-și lua revanșa.

Pare a fi o mare oportunitate de a face acest lucru, având în vedere dificultățile ofensive ale Uruguayului, sud-americanii nereușind să înscrie în grupa lor până acum (0-1-1) - fiind una dintre cele doar trei echipe care nu au reușit niciun gol în primele două meciuri ale fazei grupelor, partida precedentă cu Portugalia fiind pierdută cu 2-0.

În primul rând, ei trebuie să obțină toate cele trei puncte în această confruntare, apoi să spere că Coreea de Sud nu va reuși să învingă Portugalia în cealaltă confruntare din grupă, pentru a avansa în optimile de finală. Dacă ambele echipe câștigă, totul va depinde de golaveraj.

Ultima dată când Uruguay nu a trecut de faza grupelor la Cupa Mondială a fost în 2002, când, coincidență, a remizat în ultimul meci, 3-3 împotriva unei alte echipe din CAF, Senegal, după ce a fost condusă cu 3-0 la pauză.

Orice scenariu similar în prima repriză pare puțin probabil, dar cu siguranță nu poate fi exclus, în contextul în care jucătorii din Ghana încă "nu-l pot ierta" pe Suarez pentru acel henț și vor fi, fără îndoială, dornici să caute revanșa încă din primele minute.

Jucători de urmărit

Mohammed Kudus, în vârstă de 22 de ani, a devenit al doilea cel mai tânăr jucător african care a marcat două goluri la Cupa Mondială după ce a înscris de două ori împotriva Coreei de Sud. Pentru adversari, Edinson Cavani rămâne ultimul om care a marcat pentru Uruguay la o Cupă Mondială, cele două goluri ale sale trimițându-și națiunea în sferturile de finală în 2018.

Statistică interesantă

Uruguay încă nu a terminat o campanie la Cupa Mondială fără gol marcat.

Trivia Cupa Mondială

La această Cupă Mondială, pentru a doua oară în istorie, evoluează frați care joacă pentru țări diferite - Iñaki Williams din Ghana și Nico Williams din Spania.