Selecționerul Uruguayului a sugerat că arbitrul Siebert este de vină pentru eliminarea echipei saleAFP
Selecționerul Uruguayului, Diego Alonso, a sugerat că arbitrul meciului cu Ghana, germanul Daniel Siebert, este de vină pentru eliminarea echipei sale de la Cupa Mondială de fotbal 2022.

În Grupa H, Uruguayul a trecut de Ghana cu 2-0, însă a ratat calificarea în optimile de finală, fiind depășită de Coreea de Sud, care s-a impus dramatic cu 2-1 în fața Portugaliei.

Diego Alonso a declarat că echipa sa ”a dat totul” și a dat de înțeles că Daniel Siebert este vinovat pentru eliminare.

”Este foarte clar ce s-a întâmplat, asta este tot ce putem spune acum”, a afirmat tehnicianul, referindu-se la decizia arbitrului de a nu dicta penalty pentru Uruguay după ce Edinson Cavani a căzut în careul advers în minutele de prelungire.

Fotbaliștii uruguayeni l-au înconjurat pe arbitru la finalul jocului, iar camerele l-au arătat pe veteranul Luis Suarez în lacrimi pe bancă.

Sud-americanii au solicitat o lovitură de la unsprezece metri și în minutul 58, la un duel în careu între Nunez cu Amartey, dar Siebert, care a revăzut imaginile video, a decis că nu a fost penalty, ci henț la Nunez.

Uruguayul ajunsese cel puțin în optimile de finală la precedentele trei ediții ale competiției.