Fabio Di Giannantonio a câştigat Marele Premiu al Qatarului

Fabio Di Giannantonio a câştigat Marele Premiu al QataruluiProfimedia
Pilotul italian Fabio Di Giannantonio (Ducati-Gresini) a câştigat Marele Premiu al Qatarului la MotoGP, clasa regină a Campionatului Mondial de motociclism viteză, desfăşurat duminică pe circuitul de la Lusail.

Di Giannantonio a parcurs cele 22 de tururi de pistă în 41 min 43 sec 654/1000, reuşind să-l devanseze cu 2 sec 734/1000 pe compatriotul său Francesco Bagnaia (Ducati), ocupantul locului secund, care a făcut un pas important către al doilea său titlu consecutiv de campion al lumii.

Pe poziția a treia, la 4 sec 408/1000, s-a clasat un alt italian, Luca Marini (Ducati-VR46).

Spaniolul Jorge Martin (Ducati-Pramac), principalul contracandidat al lui Bagnaia în lupta pentru titlul mondial, a ocupat doar poziția a 10-a, la 14 sec 819/1000 de învingător.

Francesco Bagnaia şi-a mărit la 21 de puncte avansul față de Jorge Martin în clasamentul general al Mondialului de MotoGP, înaintea ultimului Grand Prix al sezonului, care va avea loc în weekend-ul următor la Valencia.

La Moto2, spaniolul Fermin Aldeguer (Boscoscuro) a obținut în Qatar a treia sa victorie consecutivă în acest sezon, titlul mondial la această categorie fiind deja asigurat de compatriotul său Pedro Acosta (KTM).

La clasa Moto3, cursa de la Lusail a fost câştigată tot de un spaniol, Jaume Masia (Honda), care a intrat în posesia titlului de campion mondial.