Johann Zarco a câștigat MotoGP-ul australian în fața liderului campionatului, Francesco Bagnaia

Pilotul francez al Prima Pramac, Johann Zarco, sărbătorește victoria în MotoGP în AustraliaAFP
Francezul Johann Zarco (33 de ani) a câștigat sâmbătă un MotoGP australian palpitant, cu o depășire în ultimul tur, obținând prima victorie în fața lui Francesco Bagnaia (26 de ani), care și-a mărit avansul în campionatul mondial.

Zarco l-a depășit pe coechipierul său și pretendent la titlul mondial Jorge Martin într-un final cu sufletul la gură și a câștigat la doar 0,201 secunde în fața italianului Bagnaia de la Ducati.

"Să termini pe primul loc după atâtea curse, este o realizare foarte mare", a declarat Zarco.

"Nu vreau să plâng în acest moment, dar așa îmi vine".

Pilotul Gresini Fabio Di Giannantonio a ocupat locul al treilea cu Phillip Island, iar Brad Binder de la KTM a fost al patrulea.

Martin, cel care a plecat din pole-position, a condus timp de 26 de tururi din cele 27 ale cursei, dar pneul spate l-a trădat la final.

Spaniolul a terminat pe locul cinci, ceea ce reprezintă un eșec pentru speranțele sale la titlul mondial, Bagnaia având acum 27 de puncte avans, cu patru mari premii rămase din cele 20 de etape ale sezonului.

Sprintul de 13 tururi a fost mutat pentru duminică, dar va avea loc doar dacă se va putea face în condiții de siguranță, fiind așteptate ploi și rafale de vânt de până la 65 km/h.

Martin a câștigat sprintul din Indonezia săptămâna trecută, dar la proba principală a cedat în fața lui Bagnaia.

Martin a stabilit un nou record pe tur.

Bagnaia nu a avut ritmul necesar pentru a ține pasul, iar Di Giannantonio l-a depășit în curând și a mărit rapid diferența.

În față, Martin a fost într-o clasă aparte, extinzându-și avantajul față de Binder la 2,5 secunde și la aproape cinci secunde față de Bagnaia în turul 10.

Diferența s-a mărit la peste patru secunde, dar când pneul său spate a început să se uzeze, a încetinit, iar grupul de urmăritori s-a apropiat, Zarco reușind să smulgă victoria în ultimul moment.

Câștigătorul cursei de anul trecut, Alex Rins, s-a retras înainte de calificări din cauza durerilor provocate de fracturile la picior pe care le-a suferit în Italia în urmă cu patru luni.