Emma Răducanu părăsește în lacrimi turneul din Auckland după o accidentare

După ce a câștigat US Open, Emma Răducanu nu a mai reușit să se ridice la nivelul așteptărilorProfimedia
Emma Răducanu a părăsit în lacrimi turneul de tenis din Auckland după o accidentare suferită la gleznă în partida cu slovaca Viktoria Kuzmova.

Britanica se impusese fără probleme în primul set al meciului din optimi, câștigând cu 6-0 în puțin peste 20 de minute.

Răducanu s-a confruntat cu o replică mult mai serioasă din partea adversarei sale în setul al doilea și a cerut intervenția medicului aproape de finalul acestuia, înainte de a se retrage în lacrimi la începutul setului al treilea, prezența sa la Australian Open fiind acum pusă sub semnul întrebării.

Ea și-a pierdut serviciul la 2-2 și a fost condusă cu 4-2 în setul al doilea, dar a revenit în al zecelea game al setului pentru a egala la 5-5. Cu toate acestea, britanica și-a pierdut din nou serviciul și apoi a pierdut și setul secund cu 7-5.

Kuzmova o va înfrunta în sferturile de finală pe muntenegreanca Danka Kovinic, după ce aceasta din urmă a învins-o pe americanca Lauren Davis în trei seturi, scor 4-6 6-3 6-2, și s-a calificat în sferturi.