Duelul campioanelor. Bianca Andreescu a învins-o pe Azarenka în primul tur de la Roland Garros

Bianca Andreescu o va întâlni în turul următor pe Ema Navarro
Profimedia
Jucătoarea canadiană de tenis Bianca Andreescu a câștigat duelul campioanelor de Mare Şlem cu belarusa Victoria Azarenka, în fața căreia s-a impus în trei seturi, 2-6, 6-3, 6-4, marți seară, în primul tur al turneului de la Roland Garros.

Azarenka, dublă câștigătoare a Openului Australiei (2012, 2013) și-a adjudecat primul set și a condus cu 3-1 în setul secund, însă Andreescu, laureata US Open 2019, a reușit să revină în meci și să câștige cinci game-uri consecutive, pentru a restabili egalitatea la seturi, înainte de a se impune în setul decisiv.

Canadianca de origine română nu obținuse nicio victorie pe zgură în 2023 și disputase doar două meciuri pe această suprafață înaintea sosirii sale în capitala Franței.

Bianca Andreescu o va avea ca adversară în turul al doilea pe americanca Ema Navarro, care a dispus la rândul ei, cu 6-2, 3-6, 6-4, de rusoaica Erika Andreeva.

Poloneza Iga Swiatek, numărul unu mondial și principala favorită a Grand Slam-ului parizian, a trecut fără probleme în două seturi, 6-4, 6-0, de sportiva spaniolă Cristina Bucșa, după 75 de minute de joc, făcându-și un frumos cadou cu ocazia împlinirii vârstei de 22 de ani (miercuri).

Deținătoarea trofeului o va înfrunta în meciul următor pe americanca Claire Liu, învingătoare cu 6-1, 6-4 în fața elvețiencei Ylena In-Albon.