Dubla lui Choupo-Moting o ajută pe Bayern să treacă de Hertha și să ajungă pe primul loc

Eric Maxim Choupo-Moting a marcat în ultimele șapte partide ale lui Bayern
Eric Maxim Choupo-Moting a marcat în ultimele șapte partide ale lui BayernProfimedia
Eric Maxim Choupo-Moting, de la Bayern Munchen, a marcat două goluri în două minute și a ajutat campioana să obțină o victorie muncită cu 3-2 pe terenul Herthei Berlin și să urce pe primul loc în Bundesliga.

Atacantul camerunez în vârstă de 33 de ani se află într-o formă extraordinară cu mai puțin de trei săptămâni înainte de Cupa Mondială, marcând pentru al șaptelea meci consecutiv în toate competițiile și al patrulea consecutiv în campionat.

Jamal Musiala i-a adus pe vizitatori în avantaj, înscriind după 12 minute. Într-un final frenetic al primei reprize, Choupo-Moting a marcat al doilea gol în minutul 38, înainte de a profita de o degajare greșită pentru a înscrie un alt gol un minut mai târziu.

Dar Hertha, ai cărei fani au desfășurat un banner pe care scria "Boicotați Qatar 2022" din cauza situației drepturilor omului din statul din Golf, a avut timp să înscrie de două ori înainte de pauză.

Dodi Lukebakio a înscris din voleu la bara a doua în minutul 40, iar Davie Selke a transformat un penalty în minutul 45 pentru a reduce diferența la un singur gol.

Ritmul a scăzut, însă, după pauză, iar Bayern a știut să conserve avantajul minim de pe tabelă

Bavarezii sunt pe primul loc, cu 28 de puncte, iar Union Berlin, care va juca duminică împotriva lui Bayer Leverkusen, are 26. Borussia Dortmund este a treia, cu 25.

Formația antrenată de Edin Terzic s-a impus cu 3-0 pe teren propriu în fața lui Bochum.

Toate golurile au fost reușite în prima repriză. Moukoko a deschis scorul în minutul 8, Reyna a înscris din penalty patru minute mai târziu, același Moukoko consfințind victoria Borussiei în minutele de prelungiri ale primei reprize.