Djokovic, revenire cu o victorie categorică la Australian Open în fața lui Carballes

Novak Djokovic (35 ani) a câștigat fără emoții primul tur de la Australian Open
Novak Djokovic (35 ani) a câștigat fără emoții primul tur de la Australian OpenProfimedia
Sârbul a trecut fără emoții în primul tur de spaniolul Carballes Baena Roberto (locul 75 ATP).

Novak Djokovic s-a calificat în turul al doilea de la Australian Open după ce a obținut o victorie categorică în fața spaniolului Roberto Carballes Baena6-3, 6-4, 6-0

Începutul de partidă a fost unul echilibrat. Djokovic și-a luat avânt încă din prima parte a întâlnirii, când la 3-2 a realizat break-ul și a câștigat primul set cu 6-3.

În setul 2, spaniolul a câștigat mai multe puncte importante, game-urile fiind mai lungi. În final însă, setul avea să fie tot al sârbului, după aproape o oră de joc.

Setul 3 i-a aparținut în totalitate lui Djokovic, care a început în forță și a reușit două break-uri. Spaniolul Carballes nu a reușit să câștige niciun game în ultima parte a jocului.

Djokovic, primit cu entuziasm de fani la revenirea în Australian Open

Înaintea partidei din primul tur, steagurile sârbești au fluturat, iar spectatorii de pe Rod Laver Arena s-au ridicat în picioare pentru a-i ura o primire entuziastă lui Novak Djokovic, care a revenit marți la Australian Open, la un an după ce a fost alungat din țară.

Au trecut 1.821 de zile de când sârbul a pierdut ultima dată un meci la Melbourne Park și părea dispus să continue această serie, când a reușit un as cu serviciul de deschidere a meciului, în aplauzele unui public uriaș.