Denis Drăguș e pe val în Turcia. Românul a marcat o ”dublă” și a adus victoria lui Gaziantep

Denis Drăguș face un sezon excelent în Turcia
Denis Drăguș face un sezon excelent în TurciaProfimedia
Gaziantep s-a impus cu 3-1 pe terenul lui Istanbulspor grație ”dublei” reușite de internaționalul român Denis Drăguș și a golului marcat de Deian Sorescu.

Istanbulspor - Gaziantep 1-3

Formația pregătită de Marius Șumudică nu a mai câștigat în campionat din 23 decembrie. După ce a învins atunci cu 3-0 în deplasare pe Karagumruk, Gaziantep a bifat cinci egaluri și două înfrângeri, fiind ancorată în zona retrogradării.

Șumudică a reușit, însă, să pună capăt acestei serii negre în deplasarea cu Istanbulspor.

Gazdele au deschis scorul încă din minutul 7, însă Gaziantep a răspuns prin românul Denis Drăguș, care a marcat cu o execuție superbă de la marginea careului advers.

Internaționalul român a făcut ”dubla” în repriza a doua când a transformat cu siguranță o lovitură de pedeapsă (60).

Drăguș a ajuns astfel la zece reușite în Turcia pentru Gaziantep.

Ultimul gol al partidei a fost marcat de un alt român. Deian Sorescu a intrat pe teren în minutul 89 și a înscris în prelungirile partidei (90+5) cu o altă execuție de clasă.

În meciul cu Istanbulspor, Șumudică i-a titularizat și pe Florin Niță, Alexandru Maxim și Junior Morais.

După acest succes, Gaziantep a ieșit din zona roșie. Are 27 de puncte și ocupă locul 15.