David Popovici câștigă un nou concurs. Românul s-a impus în proba de 100 m liber, la Sette Colli TrophyProfimedia
Înotătorul român David Popovici a câștigat proba de 100 m liber, sâmbătă, la ediția a 59-a a competiției Sette Colli Trophy de la Foro Italico (Roma), cu timpul de 48 sec 10/100.

Dublul campion european și mondial, care a stabilit un nou record al competiției, a fost urmat în clasamentul final de italianul Alessandro Miressi, cu 48 sec 27/100, și de britanicul Matthew Richards, 48 sec 28/100.

Popovici a avut și cel mai bun timp din calificări, 48 sec 35/100.

George Stoica-Constantin a fost înregistrat cu al 38-lea timp (50.39), Mihai Gergely a fost al 50-lea (50.62), iar Andrei Ungur al 71-lea (51.46).

În proba de 50 m spate, Andrei Anghel a obținut medalia de bronz, cu timpul de 24 sec 98/100, fiind devansat în finală de italianul Thomas Ceccon, 24 sec 69/100, și de grecul Apostolos Christou, 24 sec 92/100.

În serii, Anghel a avut al doilea timp, 25 sec 22/100, Denis-Laurean Popescu a fost al 19-lea (26.14), iar Andrei Ungur al 36-lea (26.59).

În calificări la 100 m fluture, Victorița Alexandra Bogdăneci a încheiat pe locul 40 (1:01.85), la 200 m fluture, Tobias-George Dumitrache a fost al 34-lea (2:07.32), iar la 50 m bras Henrietta Fangli s-a clasat pe 22 (32.37), iar Daniel-Alexandru Nicușan a fost al 31-lea (28.68).

România este reprezentată de zece înotători la competiție, iar David Popovici va evolua duminică la 200 m liber.