Kyle Chalmers, rivalul lui David Popovici, țintește aurul mondial după victoria din trial

Kyle Chalmers sărbătorește pe podium în timpul ceremoniei de decernare a medaliilor la 100 m liber masculin la Jocurile Commonwealth-ului de anul trecReuters
Fostul campion olimpic Kyle Chalmers a declarat că a fost mai fericit ca niciodată după ce a câștigat în 47,44 secunde finala masculină de 100 de metri liber la probele din Australia pentru Campionatele Mondiale de luna viitoare.

Chalmers, care a câștigat aurul la Jocurile Olimpice de la Rio în adolescență și a obținut argintul la Tokyo în 2021, a luat o pauză din cauză că s-a confruntat cu probleme psihice .

Acum, lucrând două zile pe săptămână pe un șantier de construcții în plus față de antrenamentul său, starul australian a declarat că starea sa mentală este bună şi că asta îl ajută să-şi îmbunătăţescă performanţele la înot.

"Mă distrez mult în bazin, dar mă distrez și mai mult în afara bazinului, ceea ce, cred, contribuie masiv la succesul meu ", a declarat el reporterilor de la Melbourne Sports and Aquatic Centre după cursa de vineri.

"M-a făcut să mă bucur din nou cu adevărat de acest sport și să îl iubesc și probabil că mi-am regăsit pasiunea și motivul pentru care îl fac.

"Am fost atât de entuziasmat, atât de plin de energie, mă simt ca un copil de 17 ani care se bucură de competiţie, cred că asta s-a văzut în primii 50 de metri ai cursei."

Cea mai bună clasare a lui Chalmers pe distanţa de 100m la Campionatele Mondiale a fost o medalie de argint la ediția din 2019 în Coreea de Sud, în spatele americanului Caeleb Dressel (26 de ani), care, de asemenea, l-a depășit în cursa olimpică de la Tokyo.

Recordul său personal este 47.08 - şi crede că este pe deplin pregătit pentru finala 100m la Campionatele Mondiale de la Fukuoka, Japonia, pe 27 iulie.

"Știu că peste cinci săptămâni pot înota mult mai repede", a adăugat Chalmers.

"Mă apropii de potenţialul meu maxim și o medalie de aur la Campionatele Mondiale este performanţa pe care nu am reuşit-o deocamdată de-a lungul carierei mele. Sunt hotărât s-o câştig înainte să îmi închei cariera."