Cupa Germaniei: Bayern Munchen vizează prima victorie din 2023

Cupa Germaniei: RB Leipzig - Hoffenheim / Mainz - Bayern Munich
Cupa Germaniei: RB Leipzig - Hoffenheim / Mainz - Bayern MunichAFP
Cupa Germaniei se dispută în seara aceasta. De la 19:30 se joacă RB Leipzig - Hoffenheim, iar de la 21:45 Mainz - Bayern Munchen.

RB Leipzig - Hoffenheim, 19:30

RB Leipzig are ca obiectiv câștigarea Cupei Germaniei, în timp ce Hoffenheim își propune să ajungă în sferturile de finală ale competiției pentru prima dată în ultimele opt sezoane.

Leipzig s-a calificat fără probleme în optimile de finală, învingând cu 8-0 pe Teutonia Ottensen și apoi cu 4-0 pe Hamburger SV.

Echipa lui Marco Rose traversează o perioadă de formă extraordinară în Bundesliga, neînvinsă în 12 meciuri, după victoria de vineri seară cu 2-1 în fața lui Stuttgart.

Dominik Szoboszlai a reușit o dublă în acea partidă, o victorie care o plasează pe Leipzig pe locul trei, la doar două puncte sub liderul Bayern Munchen.

De cealaltă parte, Hoffenheim se află pe locul 13 și nu a mai câștigat de opt meciuri, ultima partidă terminându-se cu o înfrângere cu 4-1 pe teren propriu în fața Borussiei Mönchengladbach.

De fapt, oaspeții din această seară nu au câștigat decât o singură dată în Bundesliga din 14 octombrie încoace, victoria fiind obținută în fața ultimei clasate Schalke.

În Cupă, echipa lui André Breitenreiter a eliminat până acum pe Rödinghausen și pe Schalke, dar aceasta va fi o misiune semnificativ mai dificilă.

Mainz - Bayern Munich, 21:45

Mainz 05 o întâlnește miercuri seară pe Bayern Munchen în optimile de finală ale DFB-Pokal, bavarezii țintind un al 21-lea trofeu în această competiție.

Mainz nu a ajuns niciodată în finala Cupei, dar a jucat în semifinale, în campania 2008-2009.

A fost o semifinală pierdută în fața lui Bayer Leverkusen după prelungiri, un moment dureros în istoria celor de la Mainz.

Bo Svensson probabil regretă faptul că a picat cu Bayern în faza optimilor de finală în acest sezon, deși campioana în exercițiu din Bundesliga nu este în cea mai bună formă.

Echipa lui Svensson a pus capăt unei serii de șase meciuri fără victorie în campionat, învingând sâmbătă cu 5-2 pe VfL Bochum.

Bayern, între timp, a remizat 1-1 în al treilea meci consecutiv de campionat de la revenirea din pauza pentru Cupa Mondială.