CSM București pierde cu Krim și termină pe doi grupa din Liga Campionilor

CSM București pierde cu Krim și termină pe doi grupa din Liga CampionilorCSM București
CSM București a fost învinsă în deplasare de echipa slovenă Krim Mercator Ljubljana, cu scorul de 28-26 (13-14), duminică, în ultimul lor meci din Grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin.

CSM a ratat astfel șansa de a câștiga grupa, terminând pe locul secund.

Vicecampioana României a făcut un joc modest, atât în apărare, cât și pe faza de atac. Krim a condus în prima repriză cu 6-3 și 7-4, dar CSM a reușit egalarea, 8-8, iar apoi a avut 13-11, intrând la pauză cu un avantaj de un gol, 14-13.

În min. 35, ”tigroaicele” au condus cu 16-14, iar apoi cu 16-15, fiind ultima oară când s-au aflat în avantaj pe tabelă.

Krim a marcat patru goluri consecutive și a întors scorul, 18-16 (39). Echipa bucureșteană a reușit să egaleze de două ori, 21-21 și 22-22, dar Krim a fost echipa mai bună pe final și s-a impus cu 28-26.

Cristina Neagu a marcat 6 goluri pentru CSM, Siraba Dembele Pavlovic 4, Emilie Hegh Arntzen 3, Malin Larsen Aune 3, Grace Zaadi Deuna 3, Elizabeth Omoregie 2, Ema Ramusovic 2, Andrea Klikovac, Alexandra Dindiligan și Marina Sudakova câte unul.

Marie Skurtveit Davidsen a încheiat cu 8 șuturi apărate (28,57%), Laura Glauser a avut 2 (25%), iar Evelina Eriksson 1 (33,33%).

În alt meci din Grupa A, jucat sâmbătă, Brest Bretagne Handball a fost învinsă acasă de Vipers Kristiansand cu 36-29.

Duminică, SG BBM Bietigheim a surclasat-o pe DHK Banik Most cu 47-25.

Clasament Liga Campionilor
Clasament Liga CampionilorFlashscore

În urma acestor rezultate, CSM București este calificată direct în sferturile de finală, urmând să înfrunte câștigătoarea dintre Brest Bretagne Handball și Team Esbjerg.

Krim s-a calificat în play-off, unde o va întâlni pe CS Rapid București. Câștigătoarea din această dublă o va înfrunta în sferturi pe Vipers Kristiansand, campioana en titre.

Statistica partidei Krim Ljubljana - CSM București pe Flashscore!