CSM București revine pe primul loc în Champions League. Neagu a ajuns la 1.000 de goluri marcateProfimedia
CSM București s-a impus în deplasarea de la Bietigheim cu 27-25 și a urcat înapoi pe primul loc al Grupei A din Liga Campionilor la handbal feminin.

Deși sâmbătă a aflat că nu mai poate pierde calificarea în sferturile de finală Champions League, CSM București nu a lăsat garda jos Handbalistele și-au asigurat victoria și au urcat înapoi pe primul loc al grupei.

Bietigheim - CSM București 25-27

Pentru CSM București au marcat Aune Larsen (6 goluri), Cristina Neagu (5 goluri), Deuna Zaadi (4 goluri), Elizabeth Omoregie (3 goluri), Ema Alidovic (3 goluri), Crina Pintea (3 goluri), Emilie Arntzen (1 gol), Alexandra Dindiligan (1 gol) și Pavlovic Dembele (1 gol).

CSM București va juca în penultima etapă, pe 5 februarie, cu Brest Bretagne Handball, la București.

Record pentru Neagu

Partida din Germania a fost specială pentru Cristina Neagu. Ea avea nevoie de 5 goluri pentru a ajunge la 1.000 de reușite în EHF Champions League. Cel de-al cincilea gol a venit în ultimul minut de joc, dintr-o lovitură de la 7 metri. Astfel, Neagu se alătură unei companii selecte, Jovanka Radicevic și Anita Görbicz, în topul jucătoarelor care au marcat cel puțin 1.000 de goluri în EHF Champions League.