Cristina Neagu, după remiza cu Brest. ”Un egal cât o victorie”

Cristina Neagu vrea sa termina grupa pe primul loc
Cristina Neagu vrea sa termina grupa pe primul locProfimedia
CSM București a terminat la egalitate 30-30 într-o partidă din cadrul etapei a 13-a a Grupei A din Liga Campionilor.

Bucureștenii au egalat la ultima faza a partidei prin Cristina Neagu și se mențin pe prima poziție în grupă, cu un punct peste Kristiansand.

După meci, Cristina Neagu a declarat că este un punct cât o victorie deoarece permite echipei sale să râmână în fotoliul de lider, și în funcție de ultimul meci, să aibă un adversar mai accesibil în sferturi.

Neagu a marcat al 1000-lea gol în Liga Campionilor la meciul cu Bietigheim, iar înaintea partidei cu Brest jucătoarea a fost premiată de oficialii CSM București pentru această performanță.

”Vreau să le mulțumesc foarte mult, pentru că va fi un moment care va rămâne în amintirea mea. Sala a fost arhiplină astăzi și sunt foarte fericită și onorată să primesc aceste aprecieri.

Da, mă bucur că am reușit să egalăm și să luăm un punct, mai ales că ratasem acel șapte metri cu un atac înainte. Pentru noi, un punct cât o victorie pentru că ne menține în fruntea grupei. Vrem să mergem săptămâna viitoare la Ljubljana și să câștigăm, pentru a rămâne acolo.

Nu a fost un gol imposibil. Un gol cât un punct, dar sunt convinsă că am înscris în cariera mea goluri mai importante decât acesta. Însă, da, cel puțin în momentul acesta este un gol cât un punct și ne dorim să rămânem acolo. Nu știu, cumva, să prindem un adversar mai accesibil în sferturi, cu toate că cele patru formații din cealaltă grupă sunt foarte puternice”, a declarat  Neagu pentru Digi Sport.

CSM București este deja calificată în sferturile de finală ale competiției, iar în ultima rundă va juca împotriva slovenelor de la Ljubljana într-un meci a cărui miza este doar poziția de lider a grupei.