Cristina Neagu a egalat în ultima secundă și CSM București a evitat înfrângerea cu BrestAgerpres
CSM București a e evitat in extremis înfrângerea în fața echipei franceze Brest Bretagne Handball, cu care a terminat la egalitate, 30-30 (15-18), duminică, în Sala Polivalentă din BucureÛti, într-un meci din penultima etapă a Grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Cristina Neagu a adus un punct cu o aruncare reușită în ultima secundă de joc, iar CSM este lider în grupă.

CSM București a avut în început bun de meci și a condus în primele zece minute de câteva ori la diferență de două goluri (5-3, 6-4, 7-5). Oaspetele au preluat controlul și au intrat la pauză cu un avans de trei goluri, 18-15.

Vicecampioana României a alergat după egalare în repriza secundă și a reușit-o în min. 44, iar apoi a trecut în avantaj, 24-23, după o serie remarcabilă de patru goluri. "Tigroaicele" s-au desprins la 28-26 în min. 54, dar echipa din Hexagon a revenit, profitând de eliminarea franțuzoaicei Grace Zaadi. Jaukovic a adus-o pe Brest în avantaj, 30-29 (min. 59), după care Neagu a ratat o aruncare de la 7 metri. CSM a reușit să nu ia gol la ultimul atac al oaspetelor, iar Neagu a înscris golul egalării.

CSM București - Brest 30-30

Pentru CSM au înscris Cristina Neagu 9 goluri, Siraba Dembele Pavlovic 5, Emilie Hegh Arntzen 4, Marina Sudakova 4, Crina Pintea 3, Malin Larsen Aune 2, Grace Zaadi Deuna 2, Elizabeth Omoregie 1.

Marie Skurtveit Davidsen a parat 7 șuturi (26,92%), Evelina Eriksson a apărat 4 (33,33%), iar Laura Glauser a apărat unul.

Golurile echipei franceze au fost reușite de Djurdjina Jaukovic 8, Tatnjana Brnovic 6, Helene Gigstad Fauske 4, Alicia Toublanc 2, Coralie Lassource 2, Pauletta Foppa 2, Jenny Helen Carlson 2, Constance Mauny 1, Monika Kobylinska (va juca din vară la CSM) 1, Siobann Delaye 1, Itana Grbic 1.

Julie Foggea, campioană a României în sezonul trecut cu CS Rapid, a apărat 8 aruncări (22,22%).

Meciul a fost arbitrat de Ismailj Metalari și Nenad Nikolovski, ambii din Macedonia de Nord, iar delegat EHF a fost sârboaica Tatjana Medved.

Sâmbătă, campioana en titre, Vipers Kristiansand, a învins-o pe Krim Mercator Ljubljana cu 36-31, iar FTC-Rail Cargo Hungaria a dispus de SG BBM Bietigheim cu 28-23. Duminică, DHK Banik Most a pierdut acasă cu 19-37 în fața formației Odense Handbold.

Clasament
ClasamentFlashscore

În ultima etapă sunt programate partidele Odense Handbold - FTC-Rail Cargo Hungaria, SG BBM Bietigheim - DHK Banik Most, Krim Mercator Ljubljana - CSM BucureÛti (toate pe 12 februarie) și Brest Bretagne Handball - Vipers Kristiansand (11 februarie).