Turul Franței: Felix Gall câștigă etapa-regină. Vingegaard își mărește avansul față de Pogacar

Felix Gall a urcat în clasamentul general după ce a câștigat etapa 17 spre CourchevelReuters
Austriacul Felix Gall de la AG2R-Citroen a câștigat etapa a 17-a a Turului Franței, o tură de 166 de km între Saint-Gervais Mont-Blanc și Courchevel.

Danezul Jonas Vingegaard a făcut un pas uriaș spre al doilea titlu consecutiv în Turul Franței, după ce rivalul său Tadej Pogacar, accidentat, a cedat miercuri în cea mai grea etapă a cursei și s-a clasat abia pe locul 22.

La o zi după ce l-a zdrobit pe Pogacar în contratimpul individual, Vingegaard a plecat singur de la vârful Col de la Loze și nu a privit înapoi, în ciuda faptului că a fost încetinit de o mașină a organizatorilor și de o motocicletă de cursă.

El nu l-a putut prinde pe Gall, câștigătorul etapei, care a atacat din evadare la 6,4 km de vârf și a urcat pe locul opt în clasamentul general. Totuși, pentru Vingegaard locul patru la final a fost mai mult decât suficient pentru ca danezul să se pregătească să sărbătorească duminică la Paris.

Vingegaard a câștigat încă 5 minute și 45 de secunde în fața lui Pogacar și doar un dezastru îl mai poate opri pe danez din drumul spre un nou titlu în „Marea Buclă”.

În total Vingegaard are în fața lui Pogacar peste 7 secunde, o diferență pe care slovenul nu o mai poate recupera în mod normal, dacă danezul nu abandonează.

"Sunt ușurat că am mai mult de șapte secunde avans, dar încă nu suntem la Paris, mai sunt câteva etape dificile, încă", a spus Vingegaard.

Vingegaard ar fi putut avea ghinion în Col de la Loze, când o motocicletă de cursă s-a blocat în mijlocul unei mulțimi masive, forțând o mașină a organizatorilor să se oprească și o altă motocicletă de cursă să meargă pe marginea drumului.

Vingegaard a încetinit și a trecut în zig-zag, apoi și-a continuat cursa până la linia de sosire, pe care a trecut-o cu un zâmbet larg pe față.

"Am fost blocați de motociclete, aproape că au căzut pe noi", a declarat francezul Thibaut Pinot (33 de ani), locul 12 în clasamentul general.

"Probabil că unii s-au blocat. De asemenea, de ce lasă mașinile să treacă pe lângă noi când diferența dintre grupurile de cicliști este de doar 15 secunde?".