Bayern face instrucție cu Augsburg/Dortmund se încurcă la Schalke

Bayern Munchen rămâne pe primul loc în Bundesliga
Bayern Munchen rămâne pe primul loc în BundesligaAFP
Bayern Munchen reușește să facă instrucție cu Augsburg, într-un meci în care s-au marcat nu mai puțin de 8 goluri, în timp ce RB Leipzig rămâne în cursa pentru titlu, după o victorie cu 3-0 în fața Monchengladbach.

Bayern - Augsburg, 5-3

Bayern Munchen a revenit din urmă pentru a obține trei puncte vitale în încercarea sa de a-și păstra titlul în Bundesliga, învingând rivalii bavarezi de la Augsburg și extinzându-și astfel seria de invincibilitate pe teren propriu la 19 meciuri în campionat.

Statistică Meci
Statistică MeciOpta by Stats Perform

Frankfurt - Stuttgart, 1-1

Seria de patru victorii consecutive ale lui Eintracht Frankfurt pe teren propriu în Bundesliga a fost întreruptă de Stuttgart, echipă amenințată cu retrogradarea. Deși oaspeții se pot mulțumi cu remiza 1-1, rezultatul le prelungește seria de invincibilitate în deplasare la 22 de meciuri de campionat.

Hertha - Mainz, 1-1

În ciuda faptului că nu a reușit să câștige teren pentru ceea ce ar fi fost prima calificare europeană din 2016/17, Mainz și-a prelungit seria de invincibilitate la opt meciuri, cu o remiză 1-1 cu Hertha Berlin pe Olympiastadion.

Leipzig - Monchengladbach, 3-0

RB Leipzig și-a consolidat poziția în clasamentul primelor patru echipe din Bundesliga, revenind după o primă repriză slabă, reușind să învingă în cele din urmă Borussia Mönchengladbach cu 3-0 pe RB Arena.

Schalke - Dortmund, 2-2

Rivalele Schalke 04 și Borussia Dortmund au terminat la egalitate, 2-2, sâmbătă seara la Gelsenkirchen, în ediția cu numărul 100 a Derby-ului Ruhr-ului în campionatul de fotbal al Germaniei.

Borussia a condus de două ori, prin golurile marcate de Nico Schlotterbeck (38) și Raphael Guerreiro (60), însă gazdele, aflate în lupta pentru evitarea retrogradării, au egalat de fiecare dată, mai întâi prin Marius Bulter (50) și apoi prin Kenan Karaman, care a stabilit rezultatul final, în minutul 78.

Această remiză nu o avantajează pe Borussia Dortmund, ocupanta locului secund în Bundesliga, care s-a distanțat la două puncte de liderul Bayern Munchen, după de bavarezii s-au impus cu 5-3 pe teren propriu în fața formației FC Augsburg, într-un alt meci din etapa a 24-a disputat sâmbătă.