Bayern a învins Schalke și intră în pauza de iarnă pe primul loc în clasament

Bayern a învins Schalke și intră în pauza de iarnă pe primul loc în clasamentProfimedia
Campioana Bayern Munchen a trecut sâmbătă cu 2-0 de Schalke 04 și și-a asigurat primul loc în pauza generată de Cupa Mondială.

Bavarezii, care au aliniat o formație de start formată în întregime din jucători care vor participa la Cupa Mondială, au marcat câte un gol în fiecare repriză prin Serge Gnabry și Eric Maxim Choupo-Moting, iar internaționalul german Jamal Musiala a oferit ambele pase de gol.

A șasea victorie consecutivă a lui Bayern în campionat, și a zecea în toate competițiile, a adus-o pe Bayern la 34 de puncte, cu șase în fața ocupantei locului doi, RB Leipzig, învingătoare cu 2-1 la Werder Bremen. Freiburg și Union Berlin, ambele cu 27, se întâlnesc duminică.

Bayern a dominat încă de la început, dar nu a fost până când Musiala, care la 19 ani este cel mai tânăr jucător al lui Bayern care a ajuns la 100 de meciuri, a combinat bine cu colegul de la naționala Germaniei, Serge Ganbry, pentru a deschide scorul în minutul 38.

"Jamal a făcut o primă jumătate de sezon remarcabilă și sperăm că va juca și mai bine la Cupa Mondială și în a doua parte a sezonului", a declarat antrenorul Julian Naglesmann despre mijlocașul său ofensiv.

"El ascultă bine și vrea să evolueze. Are foarte mult talent. De asemenea, s-a îmbunătățit în defensivă", a mai spus el.

Adolescentul, care are și nouă goluri în campionat, a oferit a șasea sa pasă de gol din acest sezon, pentru ca atacantul camerunez Choupo-Moting să înscrie la șapte minute după pauză și să lase Schalke pe ultimul loc, după a opta înfrângere în ultimele nouă meciuri.

Atacantul în vârstă de 33 de ani este el însuși într-o formă excelentă înainte de Cupa Mondială, cu 11 goluri în toate competițiile, dintre care șase în campionat.

Bundesliga intră într-o pauză prelungită după meciurile din acest weekend, din cauza începerii Cupei Mondiale din Qatar weekendul viitor, urmând să se reia pe 20 ianuarie.