Wolfsburg o învinge pe Dortmund cu 2-0

Dortmund a pierdut pentru prima oară în ultimii șapte ani în fața celor de la VfL WolfsburgProfimedia
VfL Wolfsburg a marcat la începutul și la finalul meciului și a trecut cu 2-0 de Borussia Dortmund. Echipa pregătită de Niko Kovac a ajuns astfel la șapte meciuri consecutive fără înfrângere.

Dortmund, care înainte de meci a reușit o serie de trei victorii consecutive pentru prima dată în acest sezon, se află pe locul patru în Bundesliga, cu 25 de puncte.

Wolfsburg, care s-a redresat după un început prost de sezon, a urcat pe locul opt, cu 20 de puncte.

Gazdele au deschis scorul în minutul 6, când Micky van de Ven a reușit să înscrie cu capul după un corner.

Dortmund a mărit presiunea imediat după gol și a avut două ocazii prin atacantul Donyell Malen.

Wolfsburg a avut șansa de a-și mări avantajul pe tabelă, însă portarul Kobel a reușit să pareze șutul lui Omar Marmoush.

Oaspeții au mai avut o ocazie înainte de sfârșitul primei reprize, dar Wolfsburg a fost cea care a avut din nou cele mai bune ocazii în repriza a doua.

Wolfsburg, care reușise să câștige un singur punct împotriva lui Dortmund în precedentele 14 meciuri de campionat, șapte dintre acestea încheindu-se cu o înfrângere, a consfințit prima victorie în fața galben-negrilor din ultimii șapte ani, cu o reușită a lui Lukas Nmecha în primul minut al prelungirilor regulamentare.