Bayern Munchen a surclasat-o pe Mainz (6-2), dar rămâne pe 2, după Union Berlin, care a câștigat în minutul 97

Bayern Munchen continuă cursa de urmărie a liderului Union Berlin
Bayern Munchen continuă cursa de urmărie a liderului Union BerlinAFP
Bayern Munchen, fără căpitanul și portarul său titular Manuel Neuer (accidentat), a surclasat-o cu scorul de 6-2 pe FSV Mainz, sâmbătă pe propriul teren, în etapa a 12-a a campionatului de fotbal al Germaniei.

Bavarezii, care și-au trecut în cont a patra victorie din ultimele cinci meciuri din Bundesliga, au înscris prin Gnabry (min.5), Musiala (min.28), Mane (min.43), Goretzka (min.57), Tel (min.79) și Choupo Moting (min.86), respectiv Widmer (min.45+4) și Ingvartsen (min.82) pentru învinși.

Bayern Munchen rămâne însă pe 2, la un singur punct în spatele lui Union Berlin, care a revenit de la 0-1 și a câștigat meciul cu Borussia Monchengladbach cu un gol înscris în minutul 97. Berlinezii au fost conduși până în minutul 79, însă au reușit să întoarcă rezultatul și să câștige cu 2-1, prin golurile marcate de Behrens (79) și Doekhi (90+7).

FC Koln - Hoffenheim

Lider în clasament este Union Berlin cu 26 de puncte, urmată de Bayern Munchen cu 25 pct, Borussia Dortmund 22 pct, Freiburg 21 pct etc.