NBA: Embiid strălucește pentru Sixers în victoria cu Nuggets / Suns, revenire spectacol cu Sacramento

Joel Embiid (stânga) alături de starul lui Denver Nuggets, Nicola Jokic
Joel Embiid (stânga) alături de starul lui Denver Nuggets, Nicola JokicAFP
Joel Embiid a reușit a doua performanță consecutivă de 40 de puncte pentru a-l depăși pe Nikola Jokic, iar Philadelphia 76ers a învins marți pe Denver Nuggets, campioana NBA, cu 126-121.

O confruntare la categoria grea, care îl opunea pe Embiid, actualul cel mai valoros jucător din NBA, și Jokic, de două ori MVP al echipei Denver, nu a dezamăgit, cele două formații mergând cap la cap încă de la început.

Embiid, care a marcat 41 de puncte la revenirea după accidentare în victoria lui Sixers în meciul cu Houston de luni, a fost din nou într-o formă superbă, terminând cu 41 de puncte, șapte recuperări și 10 pase decisive.

Embiid a fost imperial pe finalul partidei, marcând 11 puncte în sfertul patru, iar Sixers a transformat un deficit de șase puncte în victorie.

"Meritul este al coechipierilor mei - ei m-au pus în cea mai bună poziție pentru a reuși și au încredere în mine, asta este cheia", a declarat Embiid după un meci disputat cu casa închisă la Wells Fargo Center din Philadelphia.

"Nu aș fi făcut ceea ce fac fără încrederea pe care o au în mine", a adăugat Embiid.

Embiid l-a îmbrățișat pe Jokic după fluierul final, cei doi jucători având un schimb de replici amicale după un meci foarte disputat.

"Tocmai i-am spus că este cel mai bun jucător din ligă", a spus Embiid.

"A câștigat un campionat, iar aceea este cea mai bună echipă din ligă și este MVP-ul finalei. I-am spus doar să continue".

Embiid a fost sprijinit de Tyrese Maxey cu 25 de puncte - inclusiv patru coșuri de trei puncte - în timp ce Tobias Harris a contribuit cu 24 de puncte. Kelly Oubre Jr. a adăugat 11 puncte.

Jokic a fost cel mai bun marcator al lui Denver cu 25 de puncte, 19 recuperări și trei pase decisive.

Michael Porter Jr. a terminat cu 20 de puncte, iar Jamal Murray a adăugat 17.

Philadelphia are un bilanț 26-13 și rămâne pe locul trei în clasamentul Conferinței de Est, în urma lui Boston (31-9) și Milwaukee (28-12).

Denver rămâne pe locul trei în Conferința de Vest, cu 28-14, după Minnesota (28-11) și Oklahoma City (27-12).

În alte meciuri disputate marți, Phoenix Suns a produs o revenire extraordinară în ultimul sfert pentru a eclipsa Sacramento Kings cu 119-117 în Arizona.

Phoenix părea că se îndreaptă spre o înfrângere sigură, deoarece era condusă la 22 de puncte cu 8min 22sec. rămase de joc.

Dar o serie incredibilă de 32-8 a lui Phoenix în ultimele minute a întors meciul pentru a pecetlui o revenire remarcabilă.

Kevin Durant a declanșat revenirea pentru Phoenix cu 15 puncte în sfertul patru, parte a unui total de 27 de puncte. Grayson Allen a fost cel mai bun marcator al lui Phoenix cu 29 de puncte.

Eric Gordon a egalat pentru Phoenix cu o aruncare de trei puncte cu 45 de secunde înainte de final, înainte ca Durant să reușească două aruncări libere pentru ca Suns să conducă cu 117-115.

De'Aaron Fox a egalat disputa, dar alte două aruncări libere ale lui Durant au fost suficiente pentru a consfinți victoria.

Întrebat după aceea cum a reușit Phoenix să obțină victoria, Durant a răspuns: "Habar nu am. De obicei știu cum a decurs jocul, dar aici îmi este neclar. Totul s-a întâmplat atât de repede. Cred că am fost cu toții motivați”.

În celălalt meci de marți, Paul George a terminat cu 38 de puncte, iar Los Angeles Clippers a obținut o victorie cu 128-117 în fața celor de la Oklahoma City Thunder.

George a erupt cu 28 de puncte în a doua repriză la Los Angeles pentru a-i duce pe Clippers către o victorie impresionantă. Clippers a ajuns la 26-14 și se află pe locul patru în clasamentul Conferinței de Vest.

Kawhi Leonard și James Harden au adăugat câte 16 puncte pentru Clippers, în timp ce Jalen Williams a fost cel mai bun marcator al lui Thunder cu 25 de puncte.