NBA: Embiid continuă seria dominantă, Nuggets trece de Nets

Joel Embiid în acțiune pentru 76ers
Joel Embiid în acțiune pentru 76ersAFP
Joel Embiid a trecut peste o accidentare la gleznă pentru a înscrie 31 de puncte și a bifa 10 recuperări vineri, propulsând Philadelphia 76ers către o victorie în NBA cu 121-111 în fața lui Toronto, cu al 13-lea meci consecutiv cu cel puțin 30 de puncte și 10 recuperări.

Embiid, cel mai valoros jucător din NBA în exercițiu, a avut parte de mult sprijin, Tyrese Maxey și Tobias Harris marcând câte 33 de puncte pentru 76ers.

Embiid a avut un prim sfert nefericit, marcând doar două puncte în această perioadă, după ce și-a luxat glezna într-o aterizare ciudată sub coș.

După o scurtă deplasare la vestiare, el a terminat prima repriză cu 11 puncte, trei recuperări, șase pase decisive și cinci recuperări.

Harris a ținut Sixers pe linia de plutire, marcând 24 de puncte în prima repriză pentru a-i ajuta să ia un avantaj de 61-58 la pauză, după ce Raptors au condus cu până la 15 puncte.

Embiid a revenit la viață în repriza a treia, marcând 17 puncte consecutive ale lui 76ers, într-o cursă în care a sprintat pentru un coș în tranziție după o pasă de la Maxey și a marcat un coș de trei puncte care i-a adus pe Sixers la 90-77.

În ciuda grimaselor ocazionale de disconfort, Embiid a prelungit cea mai lungă serie de meciuri de 30 de puncte și 10 recuperări din NBA de când Kareem Abdul-Jabbar a avut 16 meciuri consecutive în 1971-72.

În Brooklyn, Jamal Murray a marcat 32 de puncte, iar Nikola Jokic a adăugat 31 de puncte cu 11 recuperări și Denver Nuggets, campioana în exercițiu, a ținut piept celor de la Nets cu 122-117.

Aaron Gordon a adăugat 18 puncte, iar Michael Porter Jr. a marcat 15 pentru Nuggets, care au obținut a treia victorie consecutivă.

Heat a învins Hawks

În Miami, Tyler Herro a marcat 30 de puncte și Duncan Robinson a adăugat 21 din cele 27 ale sale de pe bancă în al patrulea sfert pentru a alimenta Heat într-o victorie 122-113 asupra Atlanta Hawks.

Heat, care a fost condusă cu 11 puncte la începutul sfertului al treilea, a rezistat unui double-double de 30 de puncte și 13 pase decisive din partea lui Trae Young de la Atlanta, al șaselea meci consecutiv cu cel puțin 30 de puncte și 10 pase decisive.

Golden State Warriors și Sacramento Kings au obținut victorii convingătoare pe teren propriu.

Stephen Curry, starul lui Warriors, a reușit un record stagional de opt aruncări de trei puncte în drumul său spre 30 de puncte, stând pe bancă tot sfertul patru, în victoria cu 129-118 în fața lui Washington Wizards și a fostului Warrior Jordan Poole.

Domantas Sabonis, de la Sacramento, a reușit al patrulea triple-double al sezonului, cu 28 de puncte, 11 recuperări și 11 pase decisive, pentru a ajuta Kings să câștige cu 120-105 în fața lui Phoenix Suns, care a fost condusă de Kevin Durant, cu 28 de puncte.

Alperen Sengun, de la Houston, a marcat 22 de puncte și a înregistrat 15 recuperări în victoria cu 122-96 a celor de la Rockets în fața celor de la Dallas Mavericks.

Mavs au fost lipsiți de cuplul lor vedetă Luka Doncic și Kyrie Irving, precum și de Dereck Lively, Dante Exum, Josh Green și Maxi Kleber.