LeBron James a doborât încă un record în NBA

LeBron James a doborât încă un record în NBAProfimedia
Starul LeBron James a devenit jucătorul cu cele mai multe minute petrecute pe teren din istoria campionatului profesionist nord-american de baschet (NBA), luni seară, în cursul meciului pierdut în deplasare de echipa sa, Los Angeles Lakers, în fața formației Philadelphia 76ers (scor 94-138).

King James”, în vârstă de 38 de ani, a ajuns la un total de 66.318 minute jucate în cariera sa în NBA, inclusiv în meciurile din play-off, depăşindu-l pe legendarul Karem Abul-Jabbar, deținătorul vechiului record (66.297 minute).

Săptămâna trecută, LeBron James, aflat la cel de-al 21-lea său sezon în NBA, a devenit primul baschetbalist care a depăşit pragul de 39.000 de puncte înscrise.

Tot în meciul de luni, camerunezul Joel Embiid, pivotul echipei Philadelphia 76ers, a reuşit a şasea 'triplă-dublă' din cariera sa (30 de puncte, 11 recuperări şi 11 pase decisive).

Tyrese Maxey a contribuit la rândul său cu 31 de puncte la succesul lui Sixers, în timp ce LeBron James a încheiat partida cu 18 puncte şi 5 assist-uri.

Campioana en titre din NBA, Denver Nuggets, s-a impus în deplasare, cu scorul de 113-104, în fața formației Los Angeles Clippers.

În absența unor jucători de bază, în frunte cu pivotul sârb Nikola Jokic (menajat), Nuggets s-a bazat pe Reggie Jackson (35 puncte, 13 assist-uri) şi pe DeAndre Jordan (31 puncte, 13 recuperări, 5 pase decisive) pentru a pleca victorioasă din California.