NBA: Pacers trec peste accidentarea lui Haliburton pentru a învinge liderul din Est

Jucătorii lui Pacers sărbătoresc victoria
Jucătorii lui Pacers sărbătoresc victoriaAFP
Indiana Pacers a trecut peste o accidentare serioasă a coordonatorului vedetă Tyrese Haliburton (23 de ani) pentru a învinge formația Boston Celtics cu 133-131, luni, în NBA.

Haliburton, una dintre cele mai strălucitoare vedete din ligă, a fost scos de pe teren de coechipieri după o căzătură dureroasă aproape de finalul sfertului al doilea, la Gainbridge Fieldhouse Arena din Indiana.

Coordonatorul de joc a făcut din greșeală o fandare în timp ce încerca să schimbe direcția în timp ce se îndrepta spre coș și a căzut la pământ.

Pacers a declarat ulterior că Haliburton, care nu a revenit în joc, a suferit o întindere la tendonul stâng.

Cu Haliburton în afara terenului, Bennedict Mathurin a preluat frâiele cu 26 de puncte de pe bancă pentru a conduce lupta din repriza a doua, după ce Indiana a fost condusă cu 68-59 la pauză.

Un final frenetic părea să fi înclinat în favoarea lui Boston după ce Pacers au fost sancționați cu un fault la Jaylen Brown în ultimele secunde, cu scorul egal 131-131.

Dar Indiana a contestat decizia și faultul a fost anulat, oferindu-le celor de la Pacers o ultimă șansă de a smulge victoria.

Kristaps Porzingis de la Boston l-a faultat apoi pe Mathurin cu o secundă înainte de final, iar shooterul lui Pacers a înscris imediat două aruncări libere pentru a asigura victoria.

"L-am pierdut pe cel mai bun jucător al echipei, așa că rolul meu a fost să mă implic și să ajut echipa să câștige meciul", a declarat Mathurin după aceea.

"Ty (Haliburton) a fost la pământ, dar am simțit că echipa știe ce să facă. Toată lumea a trebuit să facă un pas înainte. Dacă ți se strigă numele, să fii pregătit să joci", a adăugat canadianul.

"Avem o mulțime de profunzime în această echipă. Avem o mulțime de jucători care pot juca și performa și pot avea un impact asupra jocului. A fost o victorie mare pentru noi".

Banca de rezerve a celor de la Pacers a adunat în total 75 de puncte, iar titularii au terminat cu 58.

Scorul lui Boston a fost condus de Brown cu 40 de puncte, în timp ce Jrue Holiday a terminat cu 21 și Porzingis cu 19.

Boston rămâne pe primul loc în clasamentul Conferinței de Est, cu 28-8, în timp ce Indiana, ocupanta locului cinci, s-a îmbunătățit la 21-15.

Criza lui Milwaukee continuă

În alte meciuri de luni, Shai Gilgeous-Alexander și Chet Holmgren au impresionat în timp ce Oklahoma City Thunder a învins pe Washington Wizards cu 136-128.

Jordan Poole a marcat 24 de puncte pentru Washington, dar Wizards au fost în cele din urmă copleșiți de tânăra formație Thunder.

Gilgeous-Alexander a terminat cu 32 de puncte, în timp ce Chet Holmgren a avut 31 de puncte, inclusiv patru din cinci aruncări de la trei puncte.

Recenta cădere a lui Milwaukee Bucks a continuat cu o înfrângere pe teren propriu cu 132-116 în fața lui Utah Jazz.

Utah a dominat aproape în întregime după ce a fost condusă pentru scurt timp în primul sfert, trecând la un avans de 33 de puncte chiar înainte de pauză, înainte de a se impune.

Lauri Markkanen și Jordan Clarkson i-au condus pe Pacers cu câte 21 de puncte fiecare, în timp ce Giannis Antetokounmpo a fost cel mai bun marcator al lui Bucks cu 25 de puncte, completând o triplă dublă cu 10 recuperări și 11 pase decisive.

La Miami, Tyler Herro a marcat 28 de puncte și Bam Adebayo 22, iar Heat a trecut cu 120-113 de Houston Rockets.

La Charlotte, Terry Rozier a marcat 39 de puncte, dar nu a fost suficient pentru ca Hornets să nu piardă cu 119-112 în fața lui Chicago Bulls. Coby White a condus lista marcatorilor celor de la Bulls cu 27 de puncte.

Între timp, Los Angeles Clippers i-a dominat pe Phoenix Suns cu 138-111 în confruntarea din Conferința de Vest.

Kevin Durant a marcat 30 de puncte pentru Phoenix, dar ofensiva echilibrată a celor de la Clippers s-a dovedit prea puternică pentru Suns, Paul George terminând cu 25 de puncte. Șase jucători de la Clippers au încheiat în cifre duble.