NBA: Denver învinge Bulls, Boston Celtics rămâne neînvinsă iar Lakers e depășită de Orlando

Celtics s-au impus pe terenul lui Nets.
Celtics s-au impus pe terenul lui Nets.AFP
Boston, echipa lui Joe Mazulla, continuă să domine în NBA cu o serie neântreruptă de victorii, ultima în fața unui adversar care a încercat să rămână în joc până la final. Iată cum s-au desfășurat ultimele opt meciuri din turneul de la In-Season:

Brooklyn Nets 114-124 Boston Celtics

Celtics sunt în continuare pe val și nu au mai pierdut de la începutul sezonului. Și nu le-a fost deloc ușor să treacă de Brooklyn, dornică să oprească această serie de invidiat.

Jayson Tatum a marcat 32 de puncte pentru ca Boston să obțină sâmbătă o victorie cu 124-114 pe terenul celor de la Brooklyn, menținându-i pe cei de la Celtics singurii neînvinsi din NBA.

Jaylen Brown a adăugat 23 de puncte, iar letonul Kristaps Porzingis, 22, și Celtics rămân în fruntea Conferinței de Est.

Tatum, un atacant în vârstă de 25 de ani, a devenit cel mai tânăr jucător din istoria Celtics care a ajuns la 10.000 de puncte în carieră.

"Este ceva special. Este grozav", a spus Tatum. "Am fost binecuvântat să fiu la o echipă grozavă... sper că mai am multe de făcut și mai am multe meciuri de câștigat".

Philadelphia 76ers 112-100 Phoenix Suns

La un meci în urma celor de la Celtics se află Philadelphia 76ers, în timp ce Joel Embiid a marcat 26 de puncte și a prins 11 recuperări pentru a-i conduce pe Sixers în victoria în fața oaspeților de la Phoenix cu 112-100.

Este a patra victorie consecutivă a celor de la Sixers.

Kevin Durant a avut 31 de puncte și opt recuperări, cifre similare cu cele ale lui Joel Embiid (26P și 11R). Tyrese Maxey (22P și 10A) și Tobias Harris (18P și 10R) au fost și ei printre cei mai buni marcatori.

Denver Nuggets 123-101 Chicago Bulls

Denver, campioana în exercițiu, a preluat șefia Conferinței de Vest, ajungând la 6-1 la partide, învingând Chicago cu 123-101.

Nuggets era condusă la pauză, dar și-a revenit din acel moment și au câștigat destul de confortabil.

Nikola Jokic a fost din nou MVP-ul meciului (28P, 16R și 9A).

Coechipierul său Aaron Gordon a semnat o dublă dublă excelentă (15P, 12R și 5A), iar Nikola Vucevic s-a remarcat pentru vizitatori (19P și 17R).

Indiana Pacers 124-125 Charlotte Hornets

Cel mai strâns duel al serii a fost cel dintre Indiana și Charlotte. Echipa gazdă a marcat 50 de puncte în repriza a treia, dar nu a fost suficient pentru a obține victoria.

Tyrese Haliburton s-a remarcat cu 43 de puncte și 12 pase decisive, o prestație superbă. La mare distanță s-au aflat Mark Williams (27P și 7R), LaMelo Ball (11P și 11A) și, printre alții, Nick Richards (10P și 10R).

New Orleans Pelicans 105-123 Atlanta Hawks

Hawks continuă să aibă performanțe peste așteptări, de data aceasta după o revenire, deoarece au înfruntat sfertul doi cu un scor negativ (35-27). Deficitul a fost de până la zece puncte după pauză.

Zion Williamson a fost cel mai bun marcator (25), iar Trae Young și-a menținut nivelul obișnuit (22P, 5R și 12A). Nici Jalen Johnson (21P, 11R) și Dejounte Murray (20P, 8R, 7A) nu s-au lăsat mai prejos.

Orlando Magic 120-101 Los Angeles Lakers

LeBron James - cu 24 de puncte, nouă recuperări și cinci pase decisive - și compania nu au reușit să obțină victoria la Orlando, unde echipa gazdă a avut o diferență semnificativă după primele 12 minute (39-25).

Prestația lui Anthony Davis (28P și 13R) a fost insuficientă, iar atât Franz Wagner (26P și 5R), cât și Paolo Banchero (25P, 7R și 10A) și-au condus echipa. În plus, georgianul Goga Bitadze a ajuns la o dublă dublă (10P și 10R).

Houston Rockets 107-89 Sacramento Kings

O prestație ofensivă foarte slabă a condamnat echipa cu Jordi Fernández în staff-ul tehnic. În două sferturi au terminat sub douăzeci de puncte, o situație care face (aproape) imposibilă victoria în NBA.

Dillon Brooks (26P și 9R), Jabari Smith Jr. (21P și 11R) și Fred VanVleet (21P, 6R și 12A) au fost liderii lui Rockets; Malik Monk (18P și 7R) și Domantas Sabonis (11P și 15R) au încercat să-i țină în viață pe Kings.

Minnesota Timberwolves 123-95 Utah Jazz

Au condus la doar cinci puncte, iar ceea ce s-a întâmplat după pauză (37-27 și 31-18) a confirmat victoria gazdelor, care au împiedicat Utah să ajungă la trei cifre și continuă să fie dulce acasă. Scorul final nu a lăsat loc de îndoială.

Anthony Edwards a avut o prestație foarte completă (31P, 8R și 6A), iar Karl-Anthony Towns a fost și el foarte solid pe parcursul duelului (25P și 7R). Lauri Markkanen, cel mai bun dintre vizitatori (22P și 8R); Rudy Gobert, dublă dublă (11P și 10R).