Australian Open: Khachanov și Korda, o nouă confruntare într-un Grand Slam

Kharen Khachanov (26 ani - locul 20 ATP) îl intâlnește în sferturile Australian Open pe Sebastian Korda (22 ani - locul 31 ATP)AFP
Karen Khachanov și Sebastian Korda se vor confrunta din nou într-un slam, de data aceasta pentru un loc în semifinale la Australian Open, după ce anterior s-au întâlnit într-un meci pentru un loc în sferturile de finală la Wimbledon, în 2021.

Întâlnirea lor de la Wimbledon a fost intensă, cei doi schimbând 13 break-uri la serviciu numai în ultimul set, înainte ca rusul să se impună cu 10-8.

Această înfrângere demoralizatoare nu numai că l-a costat pe Sebastian Korda prima sa apariție în sferturi de finală la slamuri, dar a avut și un impact negativ asupra performanțelor sale pentru restul sezonului.

Sezon de vis pentru Sebastian Korda

Sportivul a câștigat doar șapte meciuri în următoarele șapte turnee ale sezonului iar cariera sa avea să revină pe drumul cel bun abia la ATP Next Gen Finals, unde a terminat pe locul al doilea în fața lui Carlos Alcaraz.

Sezonul lui Sebastian Korda devine din ce în ce mai bun, el continuând să vâneze nume mari în Australia. El a avut o minge de meci împotriva lui Novak Djokovic în turneul de la Adelaide, iar acum a obținut primul său rezultat în sferturi de finală la un slam, după ce a impresionat împotriva lui Daniil Medvedev, numărul 8 mondial, și a lui Hubert Hurkacz, numărul 11, la Australian Open.

Înfrângerea fostului nr. 1 mondial Daniil Medvedev a fost o sarcină dificilă în slamurile pe hard în ultimii ani. De fapt, rusul a pierdut în fața potențialului campion în trei din ultimele patru ediții ale Openului Australiei.

"Îmi place să joc în Australia. Familia mea adoră să joace în Australia", a declarat Sebastian Korda, în vârstă de 22 de ani, care a câștigat titlul la Australian Open la masculin în 2018, la 20 de ani de la titlul obținut de tatăl său, Petr Korda, la același turneu.

Americanul se află acum la doar trei meciuri distanță de a repeta performanța pe marea scenă, la 25 de ani de la victoria tatălui său.

De la începutul sezonului 2010, doar trei americani au ajuns în sferturile de finală ale Openului Australiei și niciunul nu a mai reușit sa avanseze. Andy Roddick, Frances Tiafoe și Tennys Sandgren au ajuns în această fază în 2010, 2019 și, respectiv, 2020, și au pierdut în fața lui Marin Cilic în cinci seturi, Rafael Nadal în două seturi și, respectiv, Roger Federer în cinci seturi.

Karen Khachanov, surpriza ultimelor turnee de Grand Slam

Karen Khachanov a produs în mod surprinzător rezultate consistente în evenimentele mari în ultimele două sezoane și a continuat această tendință, avansând până în sferturile de finală la Melbourne.

Sportivul a obținut o victorie clară în optimi de finală, depășindu-l pe Yoshihito Nishioka, aflat în mare formă, japonezul întâlnindu-l anterior pe Sebastian Korda în semifinala ATP Adelaide, în urmă cu trei săptămâni.

Rusul a pierdut doar patru puncte pe serviciul său în primul set al confruntării din turul 16 și unul în setul al doilea împotriva japonezului nr. 1.

Vicecampionul olimpic de la Jocurile Olimpice de la Tokyo din 2021 este unul dintre cei zece jucători activi care au avut cel puțin o apariție în sferturile de finală în toate cele patru turnee de slam și doar al doilea jucător născut în anii '90 care reușește această performanță, după Matteo Berrettini.

După eșecuri consecutive în sferturi de finală împotriva lui Dominic Thiem la Roland Garros în 2019 și Denis Shapovalov la Wimbledon în 2021, fostul nr. 8 mondial a reușit în cele din urmă prima sa apariție în semifinale la slamuri la US Open, anul trecut, când a profitat de problemele de formă fizică ale lui Nick Kyrgios pentru a câștiga un meci încins care s-a întins pe cinci seturi.

Ultimele confruntări directe

Sebastian Korda conduce cu 2-1 în ultimele dueluri dintre cei doi. Chiar dacă rusul Khachanov posedă câteva arme mari care pot face pagube în orice zi, forma recentă a lui Sebastian Korda și performanțele din 2023 îi dau un avantaj, ceea ce îl face ușor favorit să câștige și să își mențină startul de vis al sezonului.

Khachanov și Korda se întâlnesc în sferturile de finală Australian Open marți, 24 ianuarie, de la ora 05:00 (ora României).

Urmărește partida dintre Khachanov și Korda pe platforma Flashscore!