Sebastian Korda, în sferturile turneului pe care tatăl său l-a câștigat acum 25 de aniAFP
Sebastian Korda s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Melbourne, după ce l-a învins în cinci seturi pe Hubert Hurkacz, cap de serie numărul 10, și își păstrează speranțele de a călca pe urmele tatălui său, Petr, câștigător la Australian Open.

Americanul, al 29-lea favorit, s-a impus cu 3-6, 6-3, 6-2, 1-6, 7-6 (10/7), pe Rod Laver Arena, în urma unui tiebreak decisiv de 10 puncte.

El va juca împotriva rusului Karen Khachanov pentru un loc în semifinale, după ce al 18-lea favorit l-a zdrobit pe japonezul Yoshihito Nishioka cu 6-0, 6-0, 7-6 (7/4).

Korda, al cărui tată, Petr, a câștigat titlul în 1998, a reușit una dintre cele mai bune performanțe ale carierei sale, învingându-l în turul precedent pe Daniil Medvedev, de două ori finalist la Australian Open.

"Nu aș fi reușit nimic fără acest public care m-a împins de la spate. Nu simțeam prea multă energie spre seturile patru și cinci, dar el m-a ridicat. Am încercat să rămân cât mai calm posibil. Cu Medvedev a fost un meci de noapte târziu, dar astăzi a fost zi și condiții diferite. Sunt foarte fericit, rezultatul este bun", a spus el.

Înfrângerea a fost una amară pentru Hurkacz, care visa să devină primul polonez care ajunge în sferturile de finală la Melbourne.

Hurkacz a preluat imediat conducerea pe o zi fierbinte pentru a face break și a traversa în viteză primul set. Dar Korda s-a trezit și a revenit în meci, îmbunătățindu-și procentajul primului serviciu și reducând greșelile neforțate. El a reușit un break pentru a se distanța la 3-2 și a continuat să câștige setul al doilea.

Cu Hurkacz pe picior greșit, americanul a menținut presiunea și a luat un avans decisiv de 4-0 în setul trei, dar și-a pierdut concentrarea pe parcursul setului patru. Polonezul a câștigat cinci game-uri la rând pentru a duce meciul în decisiv, unde cei doi au mers cap la cap până la un tiebreak-ul plin de dramatism.