Weekend highlights: Acrobațiile lui Wissa, basm în Wimbledon și tragicomedii braziliene

Yoane Wissa a înscris o lovitură de cap superbă
Yoane Wissa a înscris o lovitură de cap superbăProfimedia, Flashscore
În fiecare săptămână, în cadrul rubricii noastre "Weekend highlights", analizăm cele mai bune, cele mai slabe sau cele mai amuzante momente din fotbalul mondial. Astăzi, avem pentru dumneavoastră o gamă foarte variată de evenimente, de la un gol acrobatic la un autogol nefericit, de la manipularea curioasă a unui jucător accidentat la o întreagă serie de emoții - atât pozitive, cât și negative.

Golul weekendului

Nu au lipsit golurile de excepție în acest weekend. Lovitura superbă a lui Marcus Rashford a fost una de remarcat, iar penaltiul "no look" al lui Lucas Ocampos a fost, de asemenea, demn de menționat. Dar, în cele din urmă, am optat pentru Yoane Wissa de la Brentford. Atacantul din RD Congo a contribuit la întoarcerea tabelei în fața lui Chelsea cu o finalizare acrobatică frumoasă.

Submediocrul weekendului

Soarta unui meci nu este întotdeauna decisă de jucători. Nu facem aluzie la vreo acțiune de culise, doar că, din când în când, gazonul va avea un cuvânt de spus în rezultat.

Heidenheim, în Bundesliga, a demonstrat acest lucru. Sâmbătă, a rezistat cu curaj la Frankfurt și a pierdut la un singur gol, dar dacă terenul ar fi fost în condiții corespunzătoare, poate că meciul s-ar fi încheiat la egalitate.

De ce? Pentru că pasa lui Benedikt Gimber nu ar fi sărit peste piciorul portarului Kevin Muller și nu ar fi ajuns în plasă.

De pe rețelele de socializare

Vă prezentăm un nou sport - Tug of war brazilian! În timpul meciului din weekend dintre Fluminense și Botafogo, Yarlen Faustino Augusto, jucător al echipei oaspete, a luat parte la acest "mini-joc".

Atunci când s-a accidentat în repriza a doua și s-a rostogolit pe margine, coechipierul său Hugo l-a tras prompt înapoi pe teren. Motivul este clar, oaspeții conduceau cu un gol în acel moment și, atâta timp cât jucătorul accidentat era pe teren, puteau trage de timp.

Dar reacția echipei locale disperate nu a întârziat să apară, Martinelli și portarul Felipe Alves s-au ocupat de Yarlen și l-au dus înapoi în spatele liniei. Deși situația comică a împiedicat ca meciul să fie întrerupt, nu a ajutat-o pe Fluminense, deoarece Botafogo a marcat al patrulea gol în al zecelea minut de prelungire pentru a pecetlui victoria.

Statistica weekendului

Manchester United a condus în derby-ul din Manchester după un șut frumos al lui Marcus Rashford. Cu toate acestea, gazdele au revenit fără emoții, iar statisticile sugerează că Manchester City a fost dominantă în victoria cu 3-1. De fapt, numărul lor de șuturi a fost același cu cel al procentajului de posesie al lui United - 27.

Statisticile derby-ului de la Manchester
Statisticile derby-ului de la ManchesterOpta by StatsPerform

Povestea weekendului

Chiar și în cel de-al patrulea eșalon al fotbalului englez poți găsi rivalități tensionate. Între cluburile AFC Wimbledon și MK Dons există o ranchiună uriașă, care durează de puțin peste 20 de ani. În 2003, FC Wimbledon a fost mutată la Milton Keynes și redenumită în ciuda revoltei fanilor.

Ulterior, suporterii au renunțat la "artificiala" MK Dons și și-au format propriul club, AFC Wimbledon, pornind de la baza piramidei fotbalistice engleze.

Basmul din Wimbledon a mai scris un capitol în weekend, iar acesta a avut loc în derby-ul împotriva odioasei Dons. Se părea că meciul se va încheia 0-0, dar în al patrulea minut de prelungire o pasă a ajuns la Ronan Curtis. Atacantul irlandez, care abia intrase pe teren de un sfert de oră, a decis meciul și a declanșat probabil cele mai emoționante sărbători pe care le-am văzut de mult timp.

Fotografia weekendului

De unde știi care este adevărata situație mizerabilă a unui club de fotbal? Atunci când chiar și propriii tăi fani se întorc împotriva ta. Asta învață cei de la Darmstadt.

"Die Lilien" sunt pe ultimul loc în clasamentul Bundesliga, au obținut doar două victorii din 24 de meciuri și au adunat doar 13 puncte. Picătura care a umplut paharul a venit în weekend, când au suferit o înfrângere cu 6-0 acasă cu Augsburg.

În timp ce jucătorii își cereau scuze în fața ultrașilor, unul dintre fani a intrat direct pe teren și le-a transmis tuturor cât de nemulțumit este de forma slabă a lui Darmstadt, în speranța de a-i motiva în perspectiva meciurilor rămase de campionat.