Guardiola îl laudă pe Foden după victoria cu United: ”cel mai bun jucător din Premier League”

Guardiola și Foden
Guardiola și FodenProfimedia
''Phil Foden a fost mereu un jucător talentat, dar el a câştigat maturitate”, l-a complimentat antrenorul echipei de fotbal Manchester City, Pep Guardiola, după dubla reuşită de atacantul său în meciul câştigat cu Manchester United (3-1). Mai mult, Guardiola îl consideră pe Foden cel mai bun jucător din Premier League la ora actuală.

Tehnicianul spaniol a scos în evidență numărul enorm de meciuri disputate de jucătorul de 23 de ani, care se află deja la 40 de partide în acest sezon.

El a fost mereu un jucător talentat, dar a câştigat maturitate şi înțelege mai bine jocul, în special în plan defensiv. El poate juca la mijloc, pe dreapta, poate juca pe partea stângă, poate înscrie venind de pe stânga”, a descris Guardiola pentru BBC.

”Ce poți spune mai mult. El este cel mai bun jucător din Premier League la ora actuală pentru ansamblul jocului său. Este incredibil”, a adăugat tehnicianul lui Manchester City, echipa de pe locul doi în clasament la un punct în urma liderului Liverpool.

Foden a înscris 18 goluri în toate competițiile, cel mai bun bilanț al său în cursul unui sezon.

Este obiectivul meu să strălucesc la marile meciuri”, a declarat Foden pentru Sky Sports.

La rândul său, căpitanul Kyle Walker a afirmat: ”În acest sezon, Phil a fost de-a dreptul excepțional. Este nivelul pe care şi l-a fixat. El trebuie să continue aşa”.

Manchester City a învins pe teren propriu, cu scorul de 3-1, formația Manchester United, duminică, în derby-ul etapei a 27-a a campionatului de fotbal al Angliei.

United a deschis scorul în debutul meciului de pe Etihad Stadium, prin Marcus Rashford (8), însă 'cetățenii' au egalat după pauză (56), prin Phil Foden, cel mai bun jucător al meciului, care a reuşit apoi dubla în minutul 80.

Rezultatul final a fost stabilit de norvegianul Erling Haaland, în minutul 90+1.