Calificare facilă pentru CSM București în optimile Cupei Challenge

CSM Bucureşti s-a calificat fără probleme în optimile de finală ale Cupei Challenge volei femininFacebook / CSM Bucuresti
CSM Bucureşti s-a calificat fără probleme în optimile de finală ale Cupei Challenge volei feminin, după ce a învins echipa maghiară Fatum Nyiregyhaza, cu scorul de 3-0 (25-17, 25-11, 25-18), miercuri seara, în deplasare, în manşa secundă a şaisprezecimilor de finală.

CSM Bucureşti s-a impus în doar 61 de minute, după ce se impusese şi în tur, cu 3-1.

Fatum Nyiregyhaza - CSM Bucureşti 0-3

Cea mai bună jucătoare a ''tigroaicelor'' a fost Marjorie Fernanda Correa, cu 17 puncte, în timp ce Iuna Zadorojnâi şi Guewe Diouf au reuşit câte 14 puncte.

De la gazde s-a remarcat Nina Kocic, cu 13 puncte.

Meciul a fost arbitrat de sârbul Zoran Radovanovic şi de bulgarul Hari Salabaşian.

În optimile de finală, CSM Bucureşti o va înfrunta pe Panathinaikos AC Atena. Echipa greacă a câştigat cu 3-0 ambele meciuri cu GEN-I Volley Nova Gorica (Slovenia).

România are trei echipe calificate în optimile competiției, CSM Lugoj (finalistă în sezonul trecut), CSO Voluntari şi CSM Bucureşti.