CSO Voluntari s-a calificat în optimile Cupei Challenge la volei feminin

CSO Voluntar, în optimile Cupei Challenge
CSO Voluntar, în optimile Cupei ChallengeCSO Voluntari
CSO Voluntari 2005 s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Challenge volei feminin, după ce a învins echipa elvețiană Kanti Schaffhausen, cu scorul de 3-1 (25-22, 20-25, 25-22, 25-12), miercuri seara, la Dobroeşti, în manşa secundă a şaisprezecimilor de finală ale competiției.

CSO Voluntari - Kanti Schaffhausen 3-1 (25-22, 20-25, 25-22, 25-12)

Formația ilfoveană, care s-a impus şi în tur, cu 3-0, a câştigat după o oră şi 40 de minute.

Cele mai bune de la învingătoare au fost Heidy Casanova Alvarez (16 puncte), Nina Nesimovic (15) şi Nikola Radosova (15).

De la Kanti Schaffhausen s-au remarcat Jacque Lynn Armer (15 puncte) şi Korina Perkovac (12).

Meciul a fost arbitrat de bosniacul Slavisa Kuzmanovic şi de polonezul Marek Lagierski.

CSO Voluntari va juca în optimi cu echipa sârbă Zok UB, prima manşă fiind programată în deplasare.

CSO Voluntari este a doua echipă din România calificată în optimile competiției, după CSM Lugoj. Tot miercuri, CSM Bucureşti întâlneşte echipa maghiară Fatum Nyiregyhaza, în deplasare, în manşa secundă a şaisprezecimilor de finală, după ce a câştigat primul joc cu 3-1.