Union Berlin revine pe locul doi/Augsburg se îndepărtează de zona roșie

Victoria obținută de Bayer Leverkusen încheie seria de trei succese consecutive deținută de BochumProfimedia
Flashscore vă prezintă principalele evenimente din cele 4 partide din runda cu numărul 17 care s-au desfășurat în cadrul Bundesliga de la ora 21:30.

Augsburg - Monchengladbach 1-0

Un gol marcat pe final de Mërgim Berisha a fost suficient pentru ca Augsburg să obțină o victorie la limită, 1-0, împotriva Borussiei Mönchengladbach pe WWK Arena, punând capăt unei serii de nouă meciuri competitive fără victorie.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Mërgim Berisha (Augsburg)

Bayer Leverkusen - Bochum 2-0

Bayer Leverkusen, echipa lui Xabi Alonso, și-a continuat ascensiunea în clasamentul Bundesligii cu o victorie cu 2-0 în fața lui Bochum, pe BayArena. Alb-albaștrii au văzut cum se încheie seria de trei succese consecutive și sunt acum nevoiți să își continue lupta pentru evitarea retrogradării.

Golurile gazdelor au fost înscrise de Tapsoba (min 8 - penalty) și Hlozek (min 53).

Omul meciului desemnat de Flashscore: Florian Wirtz (Bayer Leverkusen)

Freiburg - Eintracht Frankfurt 1-1

Freiburg și-a prelungit seria de șapte meciuri fără înfrângere pe teren propriu în Bundesliga, dar a terminat la egalitate, 1-1, în fața lui Eintracht Frankfurt, în timp ce antrenorul gazdelor, Christian Streich, a condus cel de-al 340-lea meci din Bundesliga, un record pentru clubul său.

Atacantul francez Kolo Muani i-a adus pe oaspeți în avantaj la cabine după ce a înscris în finalul primei reprize (min 42) dintr-un assist semnat de Gotze. Imediat după pauză însă, Freiburg a egalat prin Ginter (min 47).

Omul meciului desemnat de Flashscore: Randal Kolo Muani (Eintracht Frankfurt)

Werder Bremen - Union Berlin 1-2

Echipa lui Urs Fischer, Union Berlin, a urcat pe locul doi în Bundesliga și s-a apropiat la trei puncte de liderul Bayern Munchen, în urma victoriei cu 2-1 în deplasare la Werder Bremen.

Deși au fost conduși încă din minutul 13 grație reușitei lui Pieper, oaspeții au revenit rapid în joc, Haberer reușind egalarea în minutul 18.

Union spera că poate intra cu avantaj la cabine în urma unei reușite semnate de Becker, însă golul a fost anulat pe motiv că atacantul surinamez a atins mingea cu mâna.

Golul victoriei avea să vină puțin mai târziu însă, chiar din primul minut al reprizei secunde, Behrens fiind marcatorul care a decis soarta acestei partide și a adus 3 puncte extrem de importante pentru Union Berlin.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Sheraldo Becker (Union Berlin)